| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Nowe uprawnienia dla doradców podatkowych

Nowe uprawnienia dla doradców podatkowych

Dnia 7 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 122, poz. 826) wprowadzająca szereg ważnych zmian, zarówno dla doradców wykonujących już swój zawód, jak i kandydatów na doradców podatkowych.

 

W odniesieniu do osób wykonujących czynności doradztwa podatkowego, najistotniejszymi zmianami przewidzianymi nowelizacją jest rozszerzenie zakresu czynności doradztwa na obowiązki celne podatników, płatników lub inkasentów oraz sprawy egzekucji administracyjnej związane z tymi obowiązkami.

Ponadto, nowelizacja przyznała doradcom podatkowym kompetencję do reprezentowania podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. Doradcy podatkowi otrzymali również prawo do udzielania dalszego pełnomocnictwa (substytucji) innemu doradcy podatkowemu, adwokatowi lub radcy prawnemu.

Warto również dodać, że nowelizacja przewiduje znaczną liberalizację wykonywania zawodu doradcy podatkowego m. in. przez zniesienie ograniczeń związanych z prowadzeniem przez doradców podatkowych innej niż doradztwo działalności gospodarczej. Ponadto, zlikwidowany został istniejący dotychczas zakaz reklamy takiej działalności.

Wiele kompetencji, które dotychczas przysługiwały Ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych zostało przeniesionych na rzecz Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Powyższe kompetencje to m.in. prowadzenie rejestru osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, dokonywanie wpisów oraz skreśleń z rejestrów.

Jeżeli chodzi o kandydatów na doradców podatkowych, najistotniejszą zmianą jest pierwsza od początku obowiązywania ustawy o doradcach podatkowych zmiana zakresu egzaminu na doradcę podatkowego. W stosunku do dotychczas obowiązującego zakresu materiału, zostanie on rozszerzony o podstawy wspólnotowego prawa podatkowego, postępowanie przed organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi (w miejsce postępowania administracyjnego), międzynarodowe, wspólnotowe i krajowe prawo celne (w miejsce prawa celnego) oraz organizację i funkcjonowanie administracji podatkowej i kontroli skarbowej (w miejsce administracji finansowej i kontroli skarbowej). Konsekwentnie, niezbędna będzie aktualizacja wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych.

Nowelizacja wprowadziła także zmiany w innych ustawach m.in. w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.), które polegają na ujednoliceniu zasad zwalniania doradców podatkowych z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej z innymi zawodami prawniczymi. Tym samym, o zwolnieniu z tego obowiązku będzie decydował sąd.

Reasumując, nowelizacja wprowadziła zmiany, które w istotny sposób wpływają na kształt zawodu doradcy podatkowego. Wśród głównych zmian wymienić należy rozszerzenie zakresu kompetencji zawodowych, liberalizację przepisów w zakresie reklamy oraz dozwolonego zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, jak również zmiany zakresu egzaminu na doradcę podatkowego.

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK