REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życzenia prawne na Nowy 2012 Rok

REKLAMA

Nowy 2012 Rok będzie z pewnością obfitował w zmiany w prawie, szczególnie ze względu na nie tak dawne wybory parlamentarne oraz wyzwania, jakie stoją przed nowym rządem. Pierwsze dni stycznia są doskonałą okazją nie tylko do podsumowań, ale również najlepszym momentem, aby przyjrzeć się, co nas czeka w rozpoczynającym się właśnie roku. Korzystając zatem z okazji chcielibyśmy przedstawić Państwu zmiany w prawie, które czekają nas w nadchodzącym roku oraz nasze życzenia prawne na Nowy 2012 Rok.


Przede wszystkim życzymy Państwu, aby zgodnie z obietnicą złożoną przez Premiera w exposé zostały wprowadzone przepisy, które pozwolą na usprawnienie pracy sądów i skrócenie czasu toczących się postępowań. Zapowiadane jest m.in. umożliwienie załatwiania większej ilości spraw drogą elektroniczną, które skutkowałoby zapewne obniżeniem kosztów, jakie obecnie pochłania administracja państwowa. Należy wskazać, że pierwsze zmiany w tym zakresie pojawiły się już w ubiegłym 2011 roku. Mamy zatem nadzieję i życzymy Państwu, aby w Nowym 2012 Roku miały miejsce kolejne modyfikacje przepisów, pozwalające na usprawnienie działania oraz poprawienie wydajności zarówno administracji państwowej, jak i sądów.

Autopromocja

Niezwykle istotną zmianą, na której wejście w życie czekamy w Nowym Roku, jest także nowelizacja ustawy Kodeks postępowania cywilnego, która zakłada m.in. likwidację odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych. Zgodnie z projektem nowelizacji, sprawy między przedsiębiorcami mają być rozpoznawane przez sądy powszechne w zwykłej procedurze cywilnej. Ponadto, celem nowelizacji jest także wprowadzenie możliwości zaskarżenia do Sądu Najwyższego rozstrzygnięcia sądu drugiej instancji, który uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Naszym życzeniem jest więc, aby zakładane cele nowelizacji zostały osiągnięte i aby rzeczywiście doprowadziła ona do usprawnienia postępowań toczących się pomiędzy przedsiębiorcami.

Korzystną zmianą byłaby z pewnością także nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która miałaby doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę. Zgodnie z zapowiedzią z exposé Premiera, wydanie pozwolenia na budowę trwałoby nie dłużej niż 100 dni dla wielkich inwestycji, zaś w przypadku mniejszych inwestycji przewidziana byłaby uproszczona procedura, trwająca maksymalnie do 60 dni. Miejmy nadzieję, że planowane zmiany zostaną wprowadzone.

Kolejną, równie ważną ustawą, która wejdzie w życie w Nowym Roku jest ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Ustawa ta wprowadza przepisy dotyczące ochrony nabywcy lokali (w tym dokonywanych przez niego wpłat), umów deweloperskich oraz upadłości dewelopera. Najistotniejszą jednak nowością dotyczącą umów deweloperskich, którą wprowadzi ustawa w praktyce, jest obowiązek zawarcia umowy pomiędzy nabywcą lokalu, a deweloperem w formie aktu notarialnego. Nowa ustawa budzi wśród przyszłych nabywców lokali wiele nadziei.. Jednocześnie jednak, wiele obaw budzi samo zastosowanie i funkcjonowanie tej regulacji w praktyce. Dlatego też, pragniemy życzyć Państwu, aby wprowadzana ustawa rzeczywiście wpłynęła pozytywnie na sytuację zarówno nabywców lokali, jak i rynku mieszkaniowego.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotną zmianą, która zacznie obowiązywać w 2012 roku będzie nowelizacja ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z proponowanymi zmianami m.in. w metryce sprawy ma zostać zawarta informacja o udziale poszczególnych urzędników w procesie wydawania rozstrzygnięć w sprawach zarówno administracyjnych, jak i podatkowych. Takie rozwiązanie ma doprowadzić do poprawienia przejrzystości wydawania rozstrzygnięć, a w związku z tym ograniczać nieprawidłowości i nadużycia pracowników administracji publicznej. Życzymy Państwu zatem, aby nowelizacja wpłynęła mobilizująco na urzędników, tak by wykonywali oni swoje obowiązki dokładnie, a przede wszystkim rzetelnie.

Warto również wspomnieć, że w Nowym Roku wejdzie w życie nowa ustawy o timeshare. Timeshare to prawo do korzystania z rzeczy (w głównej mierze z nieruchomości) w określonych, powtarzających się cyklicznie odstępach czasu w każdym roku. Zawarte w nowej ustawie przepisy mają na celu przede wszystkim objęcie większą ochroną konsumentów, którzy korzystają z usług timeshare. Ustawa określa m.in. podstawowe pojęcia związane z usługami timeshare, takie jak rodzaje umów stosowanych w tym zakresie, obowiązki przedsiębiorców oferujących takie usługi oraz oczywiście prawa konsumentów z nich korzystających.

Życzymy Państwu, aby wszystkie przedstawione przez nas powyżej życzenia prawne, spełniły się. Jednocześnie mamy nadzieje, że noworoczne refleksje rządu i parlamentarzystów zaowocują lepszymi pomysłami na „walkę z kryzysem” niż podwyżki podatków, czy też podwyższenie wieku emerytalnego. Mamy również nadzieję, że rozpoczynający się Nowy 2012 Rok przyniesie jeszcze więcej pozytywnych zmian w polskim prawie, które będą zarazem praktyczne, ale przede wszystkim jasno i precyzyjnie sformułowane, czego serdecznie Państwu i sobie życzymy.

 Maciej Szulikowski

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA