| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Ulga internetowa za 2011 rok - jak z niej skorzystać?

Ulga internetowa za 2011 rok - jak z niej skorzystać?

Do 30 kwietnia 2012 r. podatnicy mają czas, aby wypełnić i złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2011. Przypomnimy, na czym polega tzw. ulga internetowa i jakie należy spełnić warunki, aby z niej skorzystać.

Warto także pamiętać, że ulga internetowa dotyczy wydatków za użytkowanie Internetu. Nie przysługuje ona z tytułu wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci Internet. Zatem, jeśli na pierwszej fakturze mamy cenę zarówno montażu, jak i cenę za pierwszy miesiąc korzystania z Internetu, to z tej faktury odliczymy jedynie cenę Internetu (bez ceny montażu).

Co więcej, podatnik może odliczyć od dochodu wydatki za użytkowanie Internetu tylko o tyle, o ile nie zaliczył ich do kosztów uzyskania przychodów, nie zostały one odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Zatem, jeśli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i zaliczył już wydatki za użytkowanie Internetu do kosztów uzyskania przychodów, to nie może ich już odliczyć od dochodu. Ulga internetowa mu nie przysługuje.

Dodatkowo, jeżeli wydatki z tytułu użytkowania Internetu podatnik ponosi wspólnie z inną osobą (np. małżonkiem), co wynika z dokumentów stwierdzających ich poniesienie, to każdej z tych osób przysługuje ulga internetowa z odrębnym limitem odliczeń do wysokości 760 zł. Takie rozwiązanie jest korzystne dla małżonków, kiedy ich roczne wydatki na Internet przekraczają kwotę 760 zł.

Podsumowując, jeśli ktoś nie wypełnił jeszcze swojego zeznania podatkowego za 2011 rok, a poniósł wydatki na Internet, może skorzystać z ulgi internetowej (oczywiście jeśli spełnił warunki opisane powyżej). Z tego odliczenia warto jeszcze skorzystać, tym bardziej, że niedługo, zgodnie z exposé Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r., ulga internetowa może zostać zlikwidowana.

Aneta Wrona - Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK