REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać zarobki z Google AdSense?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

System reklamowy Google AdSense stanowi popularne źródło zarobku dla firm, które posiadają strony www. Zyski czerpane w ramach wspomnianego programu powinny być uwzględnione w KPiR nawet, gdy nie stanowią głównego źródła przychodu. Warto pamiętać, że uczestnictwo w systemie reklamowym Google oznacza świadczenie usług na rzecz podmiotu zagranicznego. Ta kwestia ma duże znaczenie w kontekście zobowiązań podatkowych.

 

Autopromocja

 

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


AdSense to przychód prywatny czy firmowy?


Jeżeli strona, z której przedsiębiorca czerpie zyski wynikające z AdSense powiązana jest z charakterem prowadzonej działalności, to jest to przychód firmowy. Jednak przychody przedsiębiorcy z systemu reklamowego Google nie zawsze wymuszają zakwalifikowanie ich jako przychodów z działalności gospodarczej. Dzieje się tak wówczas, gdy strona przynosząca zyski nie ma związku z branżą, w której działa firma. Np. korzyści finansowe z reklam umieszczanych na prywatnym blogu niezwiązanym z prowadzonym biznesem, kwalifikują się jako przychody z działalności prowadzonej osobiście. Wówczas należy je uwzględnić w deklaracjach PIT-36 i PIT-37, odpowiednio w rubrykach numer 62 lub 45. Co istotne, przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą liniowej stawki podatku (19%) w omawianej sytuacji muszą złożyć dodatkowy formularz PIT-37.


Zyski inkasuje rodzimy fiskus


W odniesieniu do usługi AdSense, szczególną rolę odgrywają umowy międzynarodowe dotyczące kwestii podwójnego opodatkowania, ponieważ usługobiorca (Google Ireland Ltd.) jest zarejestrowany w Irlandii. Wobec tego, decydujące dla obowiązków fiskalnych są zapisy konwencji, która została zawarta między Polską a Irlandią. Stanowi ona, że zyski osiągane przez rodzimych przedsiębiorców na terenie Zielonej Wyspy są opodatkowane wedle zasad obowiązujących w Polsce, a podatki wpłacane na konto rodzimego fiskusa (od tej reguły są wyjątki, które jednak nie dotyczą kwestii omawianej w niniejszym artykule). Innymi słowy, dzięki temu usługodawca unika podwójnego opodatkowania. Ponadto, takie ustalenie jest zbieżne z zasadą, którą krajowy ustawodawca stosuje wobec wszystkich korzyści finansowych uzyskiwanych za granicą. Stanowi ona, że całość przychodów naliczanych w innym państwie jest opodatkowana wedle krajowych przepisów, jeżeli stosowne umowy międzynarodowe nie przewidują innego rozwiązania.

W niektórych przypadkach rolę kontrahenta dla przedsiębiorców zarejestrowanych w systemie AdSense pełni Google Inc., a więc spółka zlokalizowana na terenie Stanów Zjednoczonych (odpowiednia informacja powinna znajdować się w sekcji oznaczonej jako „Warunki korzystania z usługi”). Ta okoliczność nie ma znaczenia z punktu widzenia PIT, ponieważ umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z USA przewiduje analogiczne zasady, jak porozumienie z Irlandią.

Kontrahenci firmy Google powinni pamiętać, że dochody związane z usługą AdSense muszą być wykazywane za pomocą załącznika PIT-ZG, który jest dołączany do deklaracji PIT-36 oraz PIT-36L. Praktyka organów podatkowych wskazuje bowiem, że ten dodatkowy formularz jest wymagany również w sytuacji, gdy przebywający w kraju podatnik otrzymywał płatności od zagranicznych podmiotów.


Brak podatku i nietypowa faktura VAT


W myśl ustawy o VAT, uczestnictwo w programie AdSense jest równoznaczne ze świadczeniem usług poza terytorium kraju. Wiąże się to z faktem, że krajowe prawo według ogólnej zasady, traktuje siedzibę usługobiorcy jako miejsce właściwe do opodatkowania danej usługi. Z punktu widzenia krajowego przedsiębiorcy ta zasada ma swoje dobre i złe strony. Uczestnik programu AdSense nie musi odprowadzać VAT-u od kwoty, którą wypłaca mu firma Google - to niezaprzeczalny pozytyw. Co więcej, jest on uprawniony do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących koszty związane z przychodami z reklam (można tutaj uwzględnić koszty hostingu oraz nabycia domeny internetowej). Warto pamiętać, że omawiany mechanizm rozliczania nieopodatkowanych usług jest stosowany tylko wtedy, gdy nabywcą jest przedsiębiorca.

Problemy w zakresie usług reklamowych Google dotyczą przede wszystkim prowadzonej ewidencji. Rozliczenia przychodu otrzymanego za sprawą systemu AdSense  dokonuje się na podstawie dość nietypowej faktury. Konkretnie jest to faktura handlowa z tytułu świadczenia usług elektronicznych, które zostały objęte stawką NP (sprzedaż niepodlegająca opodatkowaniu w Polsce). Dokument ten powinien zawierać następujące elementy:

- Numer (wyróżniający go spośród innych faktur).

- Datę sprzedaży (miesiąc poprzedzający pojawienie się komunikatu ”Płatność w toku” w panelu rozliczeniowym AdSense).

- Datę wystawienia faktury (dzień ukazania  się komunikatu ”Płatność w toku” w panelu rozliczeniowym AdSense).

- Stosowną adnotację: „Czynności wymienione na fakturze nie podlegają opodatkowaniu w kraju. Czynności te opodatkowane zostaną przez nabywcę w kraju, w którym jest on zarejestrowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej lub podatku podobnego.”

- Kwotę netto wyrażoną w walucie stosowanej przez Google.

- Pełne oznaczenie stron umowy (w przypadku sprzedaży usług dla Google Ireland Ltd. przedsiębiorca musi podać swój numer NIP UE).

- Termin oraz sposób płatności.

Kwota figurująca na fakturze stanowi podstawę do zaewidencjonowania przychodu w ramach KPiR (zapis w kolumnie „Sprzedaż towarów i usług”). W przypadku, gdy wynagrodzenie wyrażone jest w walucie obcej, stosuje się kurs średni Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego, który poprzedza dzień uzyskania przychodu. Jeżeli na konto wpłynie kwota różniąca się od wartości widniejącej na fakturze, konieczne jest wykazanie ujemnych lub dodatnich różnic kursowych.

Inny problem księgowy dotyczy oryginału faktury. Otóż z formalnego punktu widzenia powinien on zostać dostarczony do firmy Google, która jest podmiotem nabywającym usługę. Amerykańska korporacja nie potrzebuje jednak tego dokumentu ze względu na korzystanie z systemu rozliczeń kasowych. Nie zmienia to faktu, że do celów własnych rozliczeń należy wystawić opisaną powyżej fakturę oraz zachować w dokumentacji jej egzemplarz opisany jako „kopia”.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Infact

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA