| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kiedy podatnik jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencji na kasie fiskalnej?

Kiedy podatnik jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencji na kasie fiskalnej?

Od początku 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W rozporządzeniu przewidziano m.in. zrównanie limitu obrotów pozwalającego na korzystanie ze zwolnienia zarówno dla podmiotów kontynuujących, jak i rozpoczynających działalność.

Ponadto, zgodnie z brzmieniem § 5 ust. 7 nowego rozporządzenia, podatnik traci prawo do zwolnienia z tytułu limitu obrotów w przypadku wykonania czynności podlegających obowiązkowi ewidencjonowania. Podatnicy, którzy rozpoczną wykonywanie lub wykonują czynności wyłączone w ogóle ze zwolnienia (wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z 2012 r.), nie mogą zatem korzystać z tytułu zwolnienia wynikającego z limitu obrotów (zwolnienia podmiotowego).

W stosunku do pozostałych czynności, innych niż wymienione w § 4 ust. 1, podatnicy mogą korzystać z innych tytułów zwolnienia (podmiotowo-przedmiotowych, określonych w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4, oraz przedmiotowych, określonych w § 2 rozporządzenia z 2012 r.), o ile spełniają warunki dla nich przewidziane.


Przepisy przej
ściowe

(§ 7 nowego rozporządzenia)


Podatnicy, którzy przestali spełniać warunki do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przed 1 stycznia 2013 r., w celu rozpoczęcia ewidencjonowania na kasie rejestrującej stosują terminy określone w dotychczasowym rozporządzeniu z 2010 r.

Podatnicy, którzy w 2012 r. rozpoczęli wykonywanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w celu określenia limitu za 2012 r. uprawniającego do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej w 2013 r., nie stosują do jego wyliczenia proporcji do okresu prowadzenia sprzedaży w 2012 r. Podatników tych obowiązywać będzie limit 20 000 zł (niezależnie od tego, w którym miesiącu roku 2012 podatnik rozpoczął wykonywanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych). Zatem aby mogli oni w 2013 r. móc korzystać ze zwolnienia podmiotowego, sprzedaż z tego tytułu za 2012 r. nie może przekroczyć kwoty 20.000 zł.

Dodatkowo podatnicy, którzy korzystali ze zwolnienia z obowiązku montowania kas fiskalnych do końca 2012 roku oraz nie będą mieli prawa do dalszego korzystania z tego zwolnienia na podstawie nowych regulacji, są zobligowani do rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych z dniem 1 marca 2013 r. (dotyczy to m.in. podatników, którzy w 2012 r. przekroczyli obrót 20.000 zł, a nie przekroczyli obrotu 40.000 zł na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych).

 

Przykład:

Podatnik prowadzący szkołę nauki jazdy i przekroczył w 2012 r. obrót (w rozumieniu art. 111 ust. 1 ustawy) w wysokości 20.000 zł. Czy musi ewidencjonować sprzedaż na kasie rejestrującej od dnia 1 stycznia 2013 r., czy też od dnia 1 marca 2013 r.?

Minister Finansów rozporządzeniem z 2012 r. wprowadza stosowany na ogólnych zasadach obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przez szkoły nauki jazdy (zob. pozycję 29 załącznika do rozporządzenia). W praktyce oznacza to, że podatnicy prowadzący działalność w tym zakresie będą zobowiązani do stosowania kas w przypadku przekroczenia z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych kwoty 20.000 zł - dla podatników wykonujących przed 1 stycznia 2013 r. te czynności. W myśl § 7 ust. 3 rozporządzenia z 2012 r., w przypadku podatników, którzy nie przestali spełniać warunków do zwolnienia przed 1 stycznia 2013 r. oraz nie zostali zwolnieni z tego obowiązku na podstawie § 2 i § 3 ww. rozporządzenia, zwolnienie traci moc z dniem 1 marca 2013 r.

 

Jeżeli podatnik rozpoczął ewidencjonowanie przy użyciu kasy fiskalnej czynności wymienionych w:

- poz. 33 załącznika do nowego rozporządzenia (tj. dostaw towarów i świadczenia usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób),

- poz. 34 załącznika (tzn. świadczenia usług przy niewielkiej liczbie świadczonych usług i odbiorców),

- poz. 39 załącznika (tj. dostaw produktów (rzeczy) - dokonywanych przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar), lub

- poz. 40 załącznika (tzn. usług świadczonych przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta),

to nie stosuje się zwolnień przedmiotowych w zakresie czynności ewidencjonowanych, wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W odniesieniu do pozostałych czynności wymienionych w załączniku, podatnik może skorzystać ze zwolnienia (por. § 7 ust. 4 rozporządzenia 2012).

Podatnik, który w latach wcześniejszych (tj. jeszcze przed 1 stycznia 2012 r.) przestał spełniać warunki do korzystania ze zwolnienia z tytułu limitu obrotów (lub powstał u niego obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych), nie może już korzystać z tego tytułu zwolnienia z obowiązku stosowania kas (zob. § 7 ust. 5 nowego rozporządzenia).

Podatnik, który przed 1 stycznia 2013 r. przestał spełniać warunki do zwolnień podmiotowo-przedmiotowych określonych w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu z 2010 r., nie może korzystać ze zwolnienia, podmiotowo-przedmiotowego przewidzianego rozporządzeniem z 2012 r. (zob.. § 7 ust. 6 nowego rozporządzenia).

A.J.

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.
ul. Zagrody 20a, 30-318 Kraków
tel.: 12 260 98 10, e-mail: doradcy@doradcy.pl, www.doradcy.pl
Usługi księgowe i doradztwo podatkowe,
pomoc prawno-podatkowa oraz reprezentacja
Klienta przed aparatem skarbowym.

Autor:

Źródło:

Zespół doradców podatkowych Jacek Czernecki

Zdjęcia


Biuletyn VAT499.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »