| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Usługa trwająca kilka miesięcy - kiedy odliczyć VAT

Usługa trwająca kilka miesięcy - kiedy odliczyć VAT

Otrzymałam fakturę za reklamę w Internecie wystawioną w lutym. Faktura dotyczy reklamy ukazującej się przez sześć miesięcy. Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury i podatek naliczony z tej faktury mogę odliczyć już w ramach deklaracji VAT-7 za luty 2014 r.?

Wystawienie faktury przez podatnika świadczącego usługę reklamy nie spowodowało powstania obowiązku podatkowego. To, kiedy może Pani odliczyć podatek naliczony z otrzymanej faktury, zależy od tego, kiedy ją Pani opłaci. 

Polecamy:  Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


 Termin odliczenia VAT w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 r. prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje, co do zasady, w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania przez podatnika faktury lub dokumentu celnego (art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT).

Drugi z warunków powstania prawa do odliczenia (otrzymanie faktury) jest w Pani przypadku spełniony. W tej sytuacji o powstaniu prawa do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury decyduje moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy usługach reklamowych

Obowiązek podatkowy w zakresie usług reklamowych (w tym usług reklamowych świadczonych w Internecie) powstaje na zasadach ogólnych. Oznacza to, że powstanie on z chwilą wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), chyba że wcześniej została otrzymana część lub całość zapłaty - wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT). Według tych przepisów możliwe są w przedstawionej sytuacji dwa scenariusze.

I scenariusz

Pierwszy z nich będzie miał zastosowanie, jeżeli faktura zostanie przez Panią opłacona przed wykonaniem usługi, tj. przed ostatnim dniem sześciomiesięcznego okresu świadczenia usługi reklamowej. Wówczas obowiązek podatkowy powstanie u sprzedawcy z chwilą otrzymania zapłaty (na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT) i w tym samym momencie powstanie u Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury.

II scenariusz

Drugi scenariusz będzie miał zastosowanie, jeżeli faktura zostanie przez Panią opłacona dopiero po wykonaniu usługi, a więc po ostatnim dniu sześciomiesięcznego okresu świadczenia usługi reklamowej. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstanie u sprzedawcy w ostatnim dniu sześciomiesięcznego okresu świadczenia usługi reklamowej, tj. w dniu wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). W tym właśnie dniu powstanie również u Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury.

UWAGA!
Obowiązek podatkowy dla świadczenia usług reklamowych powstaje z chwilą wykonania usługi, chyba że wcześniej została otrzymana część lub całość zapłaty - wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo


Ustawa o VAT 2014

 

Kiedy można odliczać VAT naliczony z faktury za usługi reklamowe

A zatem - zależnie od tego, który ze wskazanych scenariuszy będzie miał w przedstawionej sytuacji zastosowanie - podatek z faktury może Pani odliczyć najwcześniej albo w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy opłacenia faktury (pierwszy scenariusz), albo w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy, w którym kończy się sześciomiesięczny okres świadczenia omawianej usługi reklamowej (drugi scenariusz).

Podkreślić należy, że w przypadku obu scenariuszy bez znaczenia jest moment wystawienia faktury przez sprzedawcę. Od 1 stycznia 2014 r. wystawienie faktury nie skutkuje, co do zasady, powstaniem obowiązku podatkowego u sprzedawcy, a w konsekwencji wystawienie faktury nie decyduje o momencie powstania prawa do odliczenia u nabywcy.

Polecamy: Biuletyn VAT 

PRZYKŁAD

28 stycznia 2014 r. spółka X wystawiła spółce Y fakturę dokumentującą świadczenie usługi reklamy w Internecie (umieszczenie banneru spółki Y na stronie internetowej spółki X) w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2014 r. Fakturę tę spółka Y otrzymała 31 stycznia 2014 r.

Scenariusz I: Faktura została opłacona przez spółkę Y 10 lutego 2014 r. Spowodowało to powstanie obowiązku podatkowego w spółce X (w dniu otrzymania zapłaty) i powstanie prawa do odliczenia w spółce Y (wcześniej bowiem spełniony został warunek otrzymania faktury przez tę spółkę). Podatek naliczony z faktury spółka Y może zatem odliczyć najwcześniej w ramach deklaracji VAT-7 za luty 2014 r. (względnie w ramach deklaracji VAT-7K/VAT-7D za I kwartał 2014 r.).

Scenariusz II: Faktura została opłacona przez spółkę Y 10 sierpnia 2014 r. W tej sytuacji obowiązek podatkowy w spółce X powstał w dniu wykonania usługi, tj. 31 lipca 2014 r. W tym też dniu powstało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury przez spółkę Y. Podatek naliczony z faktury spółka Y może zatem odliczyć najwcześniej w ramach deklaracji VAT-7 za lipiec 2014 r. (względnie w ramach deklaracji VAT-7K/VAT-7D za III kwartał 2014 r.).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8, art. 86 ust. 10 oraz art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Tomasz Krywan

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Effect Group

firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »