| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Ile można zyskać dzięki nowej skali podatkowej

Ile można zyskać dzięki nowej skali podatkowej

Mimo obniżenia stawek i podniesienia progu podatkowego w 2009 roku wolna od podatku będzie ta sama kwota co dziś. Zmaleje też ulga na dzieci. Można też liczyć w styczniu na wynikającą z obniżenia podatków podwyżkę pensji.


Najważniejsza zmiana w podatkach na 2009 rok to zastąpienie trzystopniowej skali PIT ze stawkami 19, 30 i 40 proc. nową z dwiema obniżonymi stawkami: 18 i 32 proc. z wysokim progiem przejścia między nimi, który został ustalony na poziomie 85 528 zł. To przynajmniej teoretycznie oznacza, że w styczniu wszyscy możemy się spodziewać podwyżki pensji netto. Podwyżki tym wyższej, im wyższa jest dziś płaca brutto. Wyższe będą też kwoty wypłaconych w styczniu nagród czy płaconych do końca marca tzw. trzynastek.

Niższa ulga na dzieci

Nie zmieni się natomiast kwota, dla której podatek wynosi zero (tzw. kwota wolna). W 2009 roku będzie ona wynosiła 3091 zł (po zaokrągleniu). To skutek przyjęcia w nowej skali niższej kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale dochodowym.

Z tego samego powodu w przyszłym roku niższa będzie ulga na dzieci (ulga prorodzinna). Wyniesie ona 1112,04 zł na każde dziecko. Dziś jest to 1173,70 zł. Co więcej, nie każdemu podatnikowi będzie przysługiwała ona w pełnej wysokości. Ulga ma być w przyszłym roku naliczana proporcjonalnie do okresu wychowywania dziecka (dzieci), na które odliczenie takie przysługuje. Oznacza to, że gdy komuś dziecko urodzi się nie w styczniu, ale dopiero w lipcu 2009 r., zamiast 1112,04 zł, odliczy tylko połowę tej kwoty, a zatem 556,02 zł. Podobnie będzie, gdy z ulgi korzysta rodzic studiującego dziecka, które ukończy 25 lat we wrześniu. Zamiast całej ulgi, będzie mu przysługiwało tylko 9/12 odliczenia, czyli 834,03 zł. Rozszerzono natomiast zakres ulgi na dzieci. Teraz można z niej korzystać także wtedy, gdy dziecko uczy się lub studiuje za granicą. Prawo do ulgi zyskali także wychowujący dziecko opiekunowie prawni.

Warto także zwrócić uwagę na niewielkie obniżenie kwoty, do której dziecko może bezkarnie zarabiać, tak by rodzic nie stracił prawa do ulgi prorodzinnej. Dotychczas dziecku wolno było zarobić nie więcej niż kwota, dla której podatek wynosi zero, czyli na 2009 rok byłaby to wspomniana wcześniej kwota 3091 zł. Taka jednak nie będzie. Od nowego roku będzie już bowiem w przepisach mowa o kwocie, która jest równa wynikowi podzielenia kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej przez stosowaną w tym przedziale stawkę, czyli 556,02 podzielone przez 18 proc. Z tego wynika, że będzie to 3089 zł. Różnica niby niewielka, jednak warto o tym pamiętać. To samo dotyczy zresztą identycznego limitu obowiązującego przy wspólnym rozliczeniu z dzieckiem samotnych rodziców.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK