| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych

Podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych

Nasza firma zamierza wybrać audytora do zbadania sprawozdania finansowego. Ponieważ firma będzie badana po raz pierwszy, zastanawiamy się, czy badanie może być przeprowadzone przez biegłego rewidenta, który zatrudnia przy czynnościach związanych z badaniem sprawozdań finansowych również osoby, które nie posiadają kwalifikacji biegłego rewidenta?

ODPOWIEDŹ:

Tak, jest to możliwe.


WYJAŚNIENIE:

Podmioty uprawnione do badania mogą zatrudniać przy czynnościach związanych z badaniem sprawozdań finansowych również osoby, które nie posiadają kwalifikacji biegłego rewidenta. Biegły rewident zatrudniający takie osoby musi jednak być świadomy, że za przebieg i rezultaty badania odpowiada tylko podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych.


Do badania sprawozdań finansowych uprawnione są wyłącznie następujące podmioty:


• biegli rewidenci prowadzący działalność gospodarczą określoną we własnym imieniu, której przedmiotem jest badanie sprawozdań finansowych, we własnym imieniu i na własny rachunek,


• osoby prawne, które spełniają łącznie następujące wymagania:


- zatrudniają do badania sprawozdań finansowych biegłych rewidentów,


- większość członków zarządu stanowią biegli rewidenci, a jeżeli zarząd składa się z nie więcej niż 2 osób, to jedna z nich jest biegłym rewidentem,


- większość głosów w organach nadzorczych (radach nadzorczych, komisjach rewizyjnych) posiadają biegli rewidenci, a w przypadku braku organów nadzorczych większość głosów posiadają wspólnicy lub udziałowcy będący biegłymi rewidentami,


- opinie i raport z badania (przeglądu) sprawozdania finansowego podpisują, w imieniu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, wyłącznie członkowie zarządu będący biegłymi rewidentami.


Do badania sprawozdań finansowych spółdzielni uprawnione są również spółdzielcze związki rewizyjne, które spełniają łącznie następujące wymagania:


• zatrudniają do badania sprawozdań finansowych biegłych rewidentów,


• posiadają w składach zarządów co najmniej jednego biegłego rewidenta, z tym że opinię i raport z badania (przeglądu) sprawozdania finansowego podpisują, w imieniu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, wyłącznie członkowie zarządu będący biegłymi rewidentami.


PODSTAWA PRAWNA:


• art. 10 ust. 1-2 ustawy z dnia 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 31, poz. 359 z późn. zm.).



Grzegorz Mazur

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK