| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Biegli powinni pracować zgodnie ze standardami

Biegli powinni pracować zgodnie ze standardami

Czy na rynku usług biegłych rewidentów istnieje problem jakości?


MARCIN KRUPA

biegły rewident z Europejskiego Centrum Audytu

Biegły rewident w swoich działaniach bazuje na posiadanym doświadczeniu, wiedzy oraz tak zwanym zawodowym osądzie. Niezależnie jednak od powyższych zlecone prace powinny być realizowane z zachowaniem zasad wynikających z kodeksu etyki zawodowej, norm wykonywania zawodu biegłego rewidenta oraz Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej. Oznacza to, iż każdy biegły rewident powinien pracować według tych samych standardów, z należytą starannością. Z założenia biegły ma postępować tak, by jego działania nie przynosiły ujmy wykonywanemu zawodowi. Problemem jest jednak określenie jakości wykonanej usługi, a w zasadzie bardziej jej kwantyfikacji. Nie ma bowiem mierzalnych czynników określających jakość usług wykonanych przez biegłego.

Czy istnieje problem z jakością usług wykonywanych przez biegłego? Raczej nie. Brzmi to nieco idealistycznie. Niemniej jednak ewentualna odpowiedzialność, postępowanie dyscyplinarne i inne sankcje, jakie mogą być skutkiem źle wykonanej usługi, zachęcają biegłych do wykonywania powierzonych im prac z zachowaniem należytej staranności. W przypadku podmiotów, które zatrudniają wielu biegłych, wydawać się może, że są one w uprzywilejowanej sytuacji, gdyż wykonywane w nich usługi oraz stanowiące ich efekt finalny opinie, raporty i inne dokumenty mogą być konsultowane bądź też wspólnie realizowane przez wielu biegłych, ich asystentów, co może wpływać na bardziej dogłębną analizę stanu faktycznego.

(AP)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »