| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Czy osoba fizyczna nieposiadająca certyfikatu może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg

Czy osoba fizyczna nieposiadająca certyfikatu może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może wykonywać czynności usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli nie posiada certyfikatu księgowego? Certyfikat posiada współmałżonek.


RADA

Osoba fizyczna, która nie posiada uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg (certyfikatu), nie może prowadzić działalności w tym zakresie.

UZASADNIENIE

Przepisy dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zostały przeniesione do ustawy o rachunkowości. Ich wejście w życie podzielono na dwa etapy. Przepisy dotyczące uzyskania certyfikatu weszły w życie 14 dni po ogłoszeniu. Ponieważ z ustawy usunięto art. 81 ust. 2 pkt 5, w jego miejsce wprowadzono przepisy przejściowe dotyczące uzyskania certyfikatu księgowego. Natomiast uregulowania związane z usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych będą obowiązywały w nowym brzmieniu od 1 stycznia 2009 r. Oznacza to, że do 31 grudnia 2008 r. obowiązuje jeszcze w tym zakresie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Obecnie księgowość innych podmiotów gospodarczych mogą prowadzić:

1) osoby fizyczne uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,

2) niemające osobowości prawnej spółki handlowe oraz wspólnicy spółki cywilnej, jeżeli:

a) czynności związane z tą działalnością wykonuje co najmniej jeden ze wspólników spółki, uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lub

b) powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,

3) osoby prawne oraz inne niż wymienione w pkt 2 jednostki niemające osobowości prawnej, jeżeli powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Osobami uprawnionymi do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są:

• osoby fizyczne posiadające certyfikat księgowy, świadectwo kwalifikacyjne,

• osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów.

Z pytania wynika, że tylko jedno z małżonków posiada certyfikat księgowy, co oznacza, że można przyjąć następujące rozwiązania:

• małżonkowie prowadzą działalność w formie spółki cywilnej, a czynności usługowego prowadzenia ksiąg wykonuje osoba posiadająca certyfikat,

• małżonkowie prowadzą działalność w formie spółki cywilnej, a czynności usługowego prowadzenia ksiąg wykonują pracownicy posiadający certyfikat, pod warunkiem że będą oni zatrudnieni w ramach stosunku pracy w rozumieniu Kodeksu pracy,

• osoba posiadająca certyfikat prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której zajmuje się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

Kto według nowych przepisów uor będzie mógł wykonywać czynności usługowego prowadzenia ksiąg

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych to działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych będą mogli się zajmować:

• przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnieni do wykonywania tego rodzaju czynności (osoby posiadające certyfikat księgowy, wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych),

• pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Oznacza to, że czynności te może wykonywać osoba uprawniona, a nie - jak obowiązywało dotychczas - tylko pracownik, z którym zawarty jest stosunek pracy.

• § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych - Dz.U. Nr 120, poz. 1022; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 122, poz. 846

• rozdział 8a ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

Maryla Piotrowska

główna księgowa z licencją MF

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »