| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Czy księgowa w biurze rachunkowym musi posiadać certyfikat

Czy księgowa w biurze rachunkowym musi posiadać certyfikat

Czy biuro rachunkowe może zatrudniać na stanowisku księgowej osoby nieposiadające certyfikatu księgowego?


RADA

Certyfikat MF potrzebny jest do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ważne jest więc w tym przypadku, aby to właściciele biura mieli taki dokument. Pracownik biura nie musi posiadać certyfikatu, jednak zakres wykonywanych przez niego czynności będzie wtedy ograniczony.

UZASADNIENIE

W obecnym stanie prawnym pełny zakres czynności związanych z działalnością biura rachunkowego mogą wykonywać tylko pracownicy posiadający właściwe uprawnienia. Taki sposób postępowania wypracowany został przez praktykę. Pośrednio wynika on z obowiązujących jeszcze do końca roku przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przepisy te wskazują, że czynności związane z działalnością w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą być powierzone wyłącznie uprawnionym pracownikom.

Przyjęło się więc, że dla osób posiadających uprawnienia zarezerwowane są czynności o kluczowym znaczeniu dla prowadzenia rachunkowości jednostki, takie jak:

• określanie sposobu ujęcia dowodów księgowych w księgach rachunkowych (dekretowanie),

• ustalanie metody i dokonywanie wyceny aktywów i pasywów,

• sporządzanie i podpisywanie sprawozdań finansowych i deklaracji podatkowych.

Osoby bez uprawnień mogą wykonywać czynności o charakterze technicznym i pomocniczym (wprowadzanie zadekretowanych dowodów księgowych do systemu FK, pomoc w prowadzeniu ksiąg rachunkowych czy w sporządzaniu sprawozdań finansowych). Jednak to na osobie uprawnionej ciąży obowiązek sprawowania efektywnego nadzoru i kierowania pracą podległych pracowników. W takiej sytuacji tylko osoba uprawniona może podpisywać składane deklaracje czy sprawozdania finansowe. Nowe przepisy ustawy o rachunkowości wyraźnie zezwalają osobom posiadającym certyfikat na korzystanie przy wykonywaniu czynności związanych z usługowym prowadzeniem ksiąg z pomocy osób nieuprawnionych, czyli bez certyfikatu. W takim przypadku zobowiązane są zapewnić stały i bezpośredni nadzór nad wykonywaniem tych czynności.

• § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych - Dz.U. Nr 120, poz. 1022; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 122, poz. 846

• art. 76a ust. 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK