| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Bank nie pobierze podatku Belki

Bank nie pobierze podatku Belki

Jeżeli podatek od odsetek z lokaty bankowej nie przekracza 50 groszy, nie jest naliczany 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Bank nie pobierze tego podatku.

Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską (nr 13743) dotyczącą naliczania podatku od zysków kapitałowych od jednodniowych lokat bankowych.

W pytaniu skierowanym do MF przez posła Andrzeja Szlachtę, przytoczony został przykład jednego z banków, który proponuje swoim klientom tzw. „lokatę optymalną”, przy której odsetki naliczane są codziennie, co przy maksymalnej kwocie lokaty wynoszącej 15 tys. zł sprawia, że nie jest naliczany podatek od zysków kapitałowych, potocznie nazywany podatkiem Belki. Takie rozwiązanie powoduje to, że zysk jest relatywnie wyższy niż na zwykłej lokacie. Bank sugeruje, że liczba takich lokat może być nieograniczona, a każda z nich poniżej 15 tys. zł.

Czy w związku z tym tworzenie krotności takich lokat, z których każda nie jest objęta naliczaniem podatku od zysków kapitałowych, nie jest naruszeniem prawa podatkowego? I czy w ogóle tak sformułowana oferta banku jest zgodna z prawem?

W odpowiedzi na pytanie, której udzielił wiceminister finansów Dariusz Daniluk, czytamy, iż zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), od przychodów z odsetek zgromadzonych na rachunku lub w innych formach oszczędzania pobiera się 19-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy. Podatek jest płatny każdorazowo jako wykonanie powstałego zobowiązania podatkowego.

Z kolei art. 41 ust. 1 i 4 ustawy stanowią, iż płatnik (w tym przypadku bank) jest obowiązany pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych m.in. z tytułu przychodów z odsetek od lokat bankowych.

Wiceminister podkreślił, że przychody z tytułu odsetek od lokat podlegają opodatkowaniu bez względu na ich wysokość. Natomiast, zgodnie z generalną zasadą zaokrąglania, w przypadku gdy kwota obliczonego podatku od przychodu z tytułu odsetek od środków ulokowanych na lokacie bankowej jest niższa niż 50 groszy, podatek nie jest odprowadzany przez płatnika ( bank) na konto urzędu skarbowego, gdyż jego wysokość wynosi 0 zł. Wynika to z ogólnej zasady przyjętej w art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.). Stąd płatnik podatku dochodowego, obliczając i pobierając zryczałtowany podatek dochodowy, jest zobligowany do stosowania tego przepisu.

Co ważne, istotna jest tutaj tylko kwota przychodu uzyskiwana z tytułu odsetek z jednej lokaty terminowej.

Z kolei w zakresie norm regulujących działalność bankową, wiceminister powołał się na przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.), zawierające podstawowe regulacje dotyczące prowadzenia rachunków bankowych, w tym rachunków lokat. Wskazał, iż w tym zakresie banki w sposób suwerenny określają treść swojej oferty, ujmując to w postanowieniach regulaminów dotyczących konkretnych produktów.

Wynika stąd, że jeżeli każdego dnia (z lokat jednodniowych) bank dopisuje do rachunku odsetki nie przekraczające 2,5 zł, to są one wolne od podatku od zysków kapitałowych. Gdyż w tym przypadku podstawa opodatkowania zostaje zaokrąglona w dół do pełnego złotego, czyli do wysokości 2 zł, obliczony 19-procentowy podatek od tej sumy wyniesie tylko 38 groszy, a więc mniej niż 50 groszy. Wówczas zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej jest zaokrąglany do zera. W konsekwencji podatek nie jest przez bank pobierany.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK