| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Bank nie pobierze podatku Belki

Bank nie pobierze podatku Belki

Jeżeli podatek od odsetek z lokaty bankowej nie przekracza 50 groszy, nie jest naliczany 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Bank nie pobierze tego podatku.

Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską (nr 13743) dotyczącą naliczania podatku od zysków kapitałowych od jednodniowych lokat bankowych.

W pytaniu skierowanym do MF przez posła Andrzeja Szlachtę, przytoczony został przykład jednego z banków, który proponuje swoim klientom tzw. „lokatę optymalną”, przy której odsetki naliczane są codziennie, co przy maksymalnej kwocie lokaty wynoszącej 15 tys. zł sprawia, że nie jest naliczany podatek od zysków kapitałowych, potocznie nazywany podatkiem Belki. Takie rozwiązanie powoduje to, że zysk jest relatywnie wyższy niż na zwykłej lokacie. Bank sugeruje, że liczba takich lokat może być nieograniczona, a każda z nich poniżej 15 tys. zł.

Czy w związku z tym tworzenie krotności takich lokat, z których każda nie jest objęta naliczaniem podatku od zysków kapitałowych, nie jest naruszeniem prawa podatkowego? I czy w ogóle tak sformułowana oferta banku jest zgodna z prawem?

W odpowiedzi na pytanie, której udzielił wiceminister finansów Dariusz Daniluk, czytamy, iż zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), od przychodów z odsetek zgromadzonych na rachunku lub w innych formach oszczędzania pobiera się 19-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy. Podatek jest płatny każdorazowo jako wykonanie powstałego zobowiązania podatkowego.

Z kolei art. 41 ust. 1 i 4 ustawy stanowią, iż płatnik (w tym przypadku bank) jest obowiązany pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych m.in. z tytułu przychodów z odsetek od lokat bankowych.

Wiceminister podkreślił, że przychody z tytułu odsetek od lokat podlegają opodatkowaniu bez względu na ich wysokość. Natomiast, zgodnie z generalną zasadą zaokrąglania, w przypadku gdy kwota obliczonego podatku od przychodu z tytułu odsetek od środków ulokowanych na lokacie bankowej jest niższa niż 50 groszy, podatek nie jest odprowadzany przez płatnika ( bank) na konto urzędu skarbowego, gdyż jego wysokość wynosi 0 zł. Wynika to z ogólnej zasady przyjętej w art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.). Stąd płatnik podatku dochodowego, obliczając i pobierając zryczałtowany podatek dochodowy, jest zobligowany do stosowania tego przepisu.

Co ważne, istotna jest tutaj tylko kwota przychodu uzyskiwana z tytułu odsetek z jednej lokaty terminowej.

Z kolei w zakresie norm regulujących działalność bankową, wiceminister powołał się na przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.), zawierające podstawowe regulacje dotyczące prowadzenia rachunków bankowych, w tym rachunków lokat. Wskazał, iż w tym zakresie banki w sposób suwerenny określają treść swojej oferty, ujmując to w postanowieniach regulaminów dotyczących konkretnych produktów.

Wynika stąd, że jeżeli każdego dnia (z lokat jednodniowych) bank dopisuje do rachunku odsetki nie przekraczające 2,5 zł, to są one wolne od podatku od zysków kapitałowych. Gdyż w tym przypadku podstawa opodatkowania zostaje zaokrąglona w dół do pełnego złotego, czyli do wysokości 2 zł, obliczony 19-procentowy podatek od tej sumy wyniesie tylko 38 groszy, a więc mniej niż 50 groszy. Wówczas zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej jest zaokrąglany do zera. W konsekwencji podatek nie jest przez bank pobierany.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK