| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Standardy rachunkowości > Błąd w sprawozdaniu finansowym w ujęciu MSR nr 8

Błąd w sprawozdaniu finansowym w ujęciu MSR nr 8

Celem MSR nr 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” jest m.in. podanie odpowiedniego ujęcia księgowego korygowania błędów.


Błędy w sprawozdaniu finansowym mogą wynikać z: pomyłek arytmetycznych, niewłaściwego stosowania zasad (polityki) rachunkowości, niedopatrzeń, mylnej interpretacji zdarzeń bądź defraudacji. Mogą one dotyczyć ujęcia, wyceny, prezentacji lub ujawnień informacji związanych z poszczególnymi elementami sprawozdania finansowego.

Błędy te mogą być zauważone na bieżąco - w takim przypadku powinny być skorygowane przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego. Zdarzają się też sytuacje, gdy błąd zostaje wykryty w następnych okresach sprawozdawczych i musi być skorygowany w sprawozdaniu finansowym okresu, w którym go wykryto.

W przypadku pominięcia lub nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych jednostki gospodarczej, które miały miejsce w poprzednim lub w kilku wcześniejszych okresach, mówimy o błędach poprzednich okresów. Są one wynikiem nieuwzględnienia lub błędnego uwzględnienia wiarygodnych informacji:

• które były dostępne w momencie zatwierdzenia do publikacji sprawozdań finansowych sporządzonych za te okresy,

• w przypadku których oczekiwano, że zostaną otrzymane i uwzględnione w procesie sporządzania i prezentacji tych sprawozdań finansowych.

Jednostka ma obowiązek korygowania tych błędów. Sposób korekty zależy od tego, czy w danej sytuacji te pominięcia lub nieprawidłowości są istotne, czy nie. O istotnych błędach mówimy wtedy, gdy mogą, pojedynczo lub łącznie, wpłynąć na decyzje gospodarcze podejmowane przez użytkowników na podstawie sprawozdania finansowego.

Jednostka koryguje istotne błędy poprzednich okresów retrospektywnie, w pierwszym po ich wykryciu zatwierdzonym do publikacji sprawozdaniu finansowym:

- przekształcając dane porównawcze dotyczące prezentowanego poprzedniego okresu, w którym popełniono błąd,lub

- przekształcając bilanse otwarcia aktywów, zobowiązań i kapitałów własnych najwcześniejszego z prezentowanych okresów, jeśli błąd został popełniony we wcześniejszych okresach od prezentowanych.

Retrospektywne ujęcie błędów okresów poprzednich oznacza, że - w przeciwieństwie do przepisów ustawy o rachunkowości - MSR nr 8 nakazuje takie przekształcenie z tytułu błędów, jakby tego błędu nie popełniono w ogóle.

UWAGA

Istotność jest uzależniona od wielkości i rodzaju pominięcia lub nieprawidłowości ocenianych w kontekście towarzyszących okoliczności. Czynnikiem rozstrzygającym może być wielkość i rodzaj pozycji lub kombinacji obu tych czynników.

• § 5 i § 41-42 MSR nr 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”

Gyöngyvér Takáts

specjalista ds. rachunkowości

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK