| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Zmiana rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT

Zmiana rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT

Dnia 8 lutego 2012 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT. Zgodnie ze zmianami dostawy towarów dokonywane przez organizacje pożytku publicznego zostały zwolnione z VAT, jeżeli zostały nabyte przez te organizacje jako darowizny pochodzące ze zbiórek publicznych lub za środki pozyskane z tych zbiórek (nowelizacja § 13 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r.).


Od 3 listopada 2011 r. do 7 lutego 2012 r. organizacje pożytku publicznego nie mogły stosować zwolnienia z VAT w opisanym przypadku. Zwolnienie to bez problemów stosowano przed 3 listopada 2011 r., tj. przed nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego. Po nowelizacji tej ustawy (zmiana wprowadzona ustawą z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - Dz.U. Nr 209, poz. 1244) organizacje pożytku publicznego przestały spełniać warunki zwolnienia z VAT. Nowelizacja wyłączyła bowiem z zakresu działalności pożytku publicznego sprzedaż przedmiotów darowizny, co oznaczało zaliczenie tych czynności do działalności gospodarczej (opodatkowanej VAT).

Nowelizacja rozporządzenia wykonawczego VAT przywróciła możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT przez organizacje pożytku publicznego. Zmiana rozporządzenia powoduje, że sprzedaż towarów pochodzących ze zbiórek nadal korzysta ze zwolnienia z VAT. Minister Finansów dopuścił również możliwość wstecznego korzystania ze zwolnienia z VAT w tym przypadku. Zwolnienie może być bowiem stosowane również do dostaw towarów dokonanych od 3 listopada 2011 r. (tj. dostaw dokonanych po nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Rozporządzenie Ministra Finansów z 3 lutego 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 8 lutego 2012 r., poz. 140

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK