| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Zmiana rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT

Zmiana rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT

Dnia 8 lutego 2012 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT. Zgodnie ze zmianami dostawy towarów dokonywane przez organizacje pożytku publicznego zostały zwolnione z VAT, jeżeli zostały nabyte przez te organizacje jako darowizny pochodzące ze zbiórek publicznych lub za środki pozyskane z tych zbiórek (nowelizacja § 13 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r.).


Od 3 listopada 2011 r. do 7 lutego 2012 r. organizacje pożytku publicznego nie mogły stosować zwolnienia z VAT w opisanym przypadku. Zwolnienie to bez problemów stosowano przed 3 listopada 2011 r., tj. przed nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego. Po nowelizacji tej ustawy (zmiana wprowadzona ustawą z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - Dz.U. Nr 209, poz. 1244) organizacje pożytku publicznego przestały spełniać warunki zwolnienia z VAT. Nowelizacja wyłączyła bowiem z zakresu działalności pożytku publicznego sprzedaż przedmiotów darowizny, co oznaczało zaliczenie tych czynności do działalności gospodarczej (opodatkowanej VAT).

Nowelizacja rozporządzenia wykonawczego VAT przywróciła możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT przez organizacje pożytku publicznego. Zmiana rozporządzenia powoduje, że sprzedaż towarów pochodzących ze zbiórek nadal korzysta ze zwolnienia z VAT. Minister Finansów dopuścił również możliwość wstecznego korzystania ze zwolnienia z VAT w tym przypadku. Zwolnienie może być bowiem stosowane również do dostaw towarów dokonanych od 3 listopada 2011 r. (tj. dostaw dokonanych po nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Rozporządzenie Ministra Finansów z 3 lutego 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 8 lutego 2012 r., poz. 140

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK