| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak będą lustrowane osoby związane z podatkami i rachunkowością

Jak będą lustrowane osoby związane z podatkami i rachunkowością

Konieczność złożenia oświadczeń lustracyjnych nałożona została na doradców podatkowych, biegłych rewidentów oraz osoby sprawujące funkcję audytora wewnętrznego. Jeżeli nie wypełnią one tego obowiązku, to nie będą mogły wykonywać swojej pracy.


Już od najbliższego czwartku osoby zajmujące się doradztwem podatkowym będą musiały poddać się obowiązkowi lustracji. Do złożenia oświadczenia lustracyjnego zobowiązane są m.in. osoby zajmujące stanowisko doradcy podatkowego, jeżeli urodziły się przed 1 sierpnia 1972 r. Doradcy podatkowi muszą złożyć swoje oświadczenie o współpracy z organami SB w terminie miesiąca od zawiadomienia ich o tym obowiązku przez właściwy organ. Jeżeli nie dotrzymają tego terminu, to nie będą mogły wykonywać swojej pracy. Organem właściwym do dokonania zawiadomienia jest Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Rada musi dokonać zawiadomienia w terminie 30 dni - licząc od 15 marca.


Lustracja biegłych rewidentów


Lustracji będą poddani także biegli rewidenci, jeżeli urodzili się przed 1 sierpnia 1972 r. Organem właściwym do powiadomienia ich o konieczności złożenia oświadczenia jest Krajowa Rada Biegłych Rewidentów. Dodatkowo na podstawie art. 4 pkt 51 ustawy lustracyjnej do złożenia oświadczenia zobligowane zostały również osoby sprawujące funkcję audytora wewnętrznego w rozumieniu ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104 z późn. zm.). Zgodnie natomiast z art. 58 tej ustawy audytorem wewnętrznym może być osoba, która ma obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych, nie była karana za przestępstwo popełnione umyślnie, posiada wyższe wykształcenie i zdała pozytywnie egzamin na audytora wewnętrznego przed komisją powołaną przez ministra finansów. Organem właściwym do poinformowania audytora o konieczności złożenia oświadczenia lustracyjnego jest właściwy kierownik jednostki sektora finansów publicznych.


Jak wypełnić oświadczenie


Osoby podlegające lustracji muszą wypełnić druk oświadczenia, który jest załącznikiem do ustawy lustracyjnej. W części A należy wpisać dane pozwalające na identyfikację, czyli: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz potwierdzenie bądź wykluczenie współpracy ze służbami PRL. Tak wypełnioną część A należy podpisać. Część B wypełniają osoby, które przyznały się do współpracy z SB. Muszą one podać, z jakim organem bezpieczeństwa prowadzona była współpraca, zajmowane w nim funkcje i w jakim okresie miała ona miejsce.


Tak wypełnione oświadczenia będą badali prokuratorzy Biura Lustracyjnego IPN. Jeżeli okaże się, że jakieś oświadczenie budzi zastrzeżenia co do prawdziwości, sprawa będzie kierowana do sądu okręgowego. Jeżeli sąd ten potwierdzi, że ktoś dopuścił się kłamstwa lustracyjnego, to osoba taka straci posadę i otrzyma dziesięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych.


Lustracja obejmie

10 660 doradców podatkowych wpisanych do rejestru

7606 biegłych rewidentów wpisanych do rejestru


Kto do lustracji

- Doradcy podatkowi - Krajowa Rada Doradców Podatkowych

- Biegli rewidenci - Krajowa Rada Biegłych Rewidentów

- Audytorzy wewnętrzni - kierownik jednostki sektora finansów publicznych


Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. nr 249, poz. 1832 ze zm., Dz.U. z 2007 r. nr 25, poz. 162).


Arkadiusz JaraszekCzytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK