| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jakie są skutki sprzedaży środka trwałego w zakresie prawa do odliczenia VAT

Jakie są skutki sprzedaży środka trwałego w zakresie prawa do odliczenia VAT

Sprzedaż majątku trwałego wywołuje w podatku od towarów i usług konsekwencje zależne od tego, jakiego rodzaju działalność prowadzi podatnik: wyłącznie opodatkowaną, zwolnioną z opodatkowania VAT, „mieszaną”, tzn. uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych dóbr oraz nieuprawniającą do tego odliczenia.


Diametralnie inna sytuacja ma miejsce, gdy podatnik sprzedaje środek trwały, który wykorzystywał do sprzedaży mieszanej, tj. uprawniającej i nieuprawniającej do odliczenia VAT, i jest on objęty okresową korektą odliczonego podatku naliczonego od jego zakupu. W tym przypadku na skutek jego sprzedaży zachodzi konieczność skorygowania odliczonego od jego nabycia podatku naliczonego. Warto przypomnieć, że okresową korektą odliczonego VAT objęte są następujące środki trwałe:

- nabyte w okresie między 1 maja 2004 r. a 31 maja 2005 r. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji o wartości początkowej przekraczającej 3500 zł,

- nabyte od 1 czerwca 2005 r. środki trwałe oraz wartości niematerialne podlegające amortyzacji o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł,

- nabyte od 1 czerwca 2005 r. grunty oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów o wartości przekraczającej 15 000 zł, które zostały zaliczone do środków trwałych podatnika.

Przy zakupie powyższego majątku naliczony VAT podatnik odlicza częściowo, według proporcji, jaka wynika ze struktury obrotów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym. Po zakończeniu roku odliczona kwota podatku naliczonego podlega korekcie w oparciu o strukturę sprzedaży obliczoną dla roku podatkowego, w którym był on faktycznie użytkowany. Korekta podatku naliczonego w tym przypadku jest rozłożona w czasie. W odniesieniu do środków trwałych innych niż nieruchomości korekty odliczonego VAT dokonuje się przez okres 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości przez okres 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały one oddane do użytkowania. Roczna korekta podatku stanowi odpowiednio 1/5 lub 1/10 kwoty odliczonego VAT za każdy kolejny rok. Od 1 czerwca 2005 r. nie ma obowiązku dokonywania korekty, jeśli różnica pomiędzy wskaźnikiem proporcji wstępnej (według którego nastąpiło odliczenie VAT) a wskaźnikiem proporcji ostatecznej ustalonej dla zakończonego roku podatkowego, w którym dokonano odliczenia, nie przekroczy 2 punktów procentowych.


PRZYKŁAD

Firma zakupiła w 2005 r. środek trwały o wartości początkowej netto 28 000 zł + VAT 6160 zł. Składnik ten firma przyjęła do użytkowania w czerwcu. Zakupiony środek trwały służy jednocześnie sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Wyliczona proporcja wstępna (za 2004 r.) uprawniająca do częściowego odliczenia podatku naliczonego wynosiła 75%. Na jej podstawie w rozliczeniu za czerwiec 2005 r. firma wykazała kwotę podatku naliczonego od tego nabycia w wysokości 6160 zł × 75% = 4620 zł. Załóżmy, że firma będzie użytkowała środek trwały przez okres kolejnych 5 lat, a wskaźnik proporcji ostatecznej sprzedaży za te lata kształtuje się następująco:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK