| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak rozliczyć koszty badania sprawozdań finansowych

Jak rozliczyć koszty badania sprawozdań finansowych

Sposób rozliczenia kosztów badania sprawozdania finansowego będzie zależał od tego, czy została uprzednio utworzona rezerwa z tego tytułu czy nie.


Firmy, których sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, co roku ponoszą z tego tytułu znaczące koszty. W ustawie o rachunkowości nie ma bezpośrednio przepisu nakazującego ujmowanie rezerw na koszty badania - przykładowo w bilansie za 2006 rok, które zostaną poniesione w 2007 roku. Jednak zdania w zakresie konieczności ich tworzenia są podzielone. Część ekspertów stoi na stanowisku, że ujmowanie rezerw z tego tytułu jest konieczne nawet wtedy, gdy wydatki w tym celu co roku ponoszone są w podobnej wysokości. Wynika to z zasady memoriału, zgodnie z którą w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. W takim przypadku w momencie faktycznego poniesienia kosztów usług audytora zostaje rozwiązana wcześniej utworzona w tym celu rezerwa (patrz przykład).


Jeżeli mimo tych argumentów spółka nie tworzy rezerw na koszty badania, bezpośrednio zalicza je w koszty działalności operacyjnej. Zakładając więc, że prowadzi ewidencję kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4, może to odzwierciedlać poniższy zapis: strona Wn 420 „Usługi obce” (wartość netto), 225 VAT naliczony i jego rozliczenie (wartość VAT), strona Ma konta 300 „Rozliczenie zakupu” (wartość brutto).


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak ująć wydatki na biegłego rewidenta


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK