| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można składać dokumenty na certyfikat księgowego

Można składać dokumenty na certyfikat księgowego

Od dnia 6 maja zaczyna obowiązywać długo oczekiwane rozporządzenie Ministra Finansów regulujące przepisy w kwestii uzyskania certyfikatu księgowego.

Osoby chcące uzyskać certyfikat księgowego mogą już składać dokumenty. Pozwala na to nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych opublikowane w Dzienniku Ustaw (Dz.U. nr 62, poz. 508). Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od dnia 6 maja.

Rozporządzenie określa i precyzuje wymagania, co do składanej dokumentacji, zawiera przede wszystkim wzór wniosku i wykaz dokumentów składanych przez osoby ubiegające się o wydanie certyfikatu księgowego. Wzór wniosku przydatny będzie zarówno osobom ubiegającym się o certyfikat w drodze egzaminu, jak również tym, które chcą go uzyskać go bez egzaminu.

ZOBACZ WZÓR WNIOSKU O CERTYFIKAT KSIĘGOWEGO

Nowe przepisy wprowadzają też regulacje dotyczące egzaminu sprawdzającego kwalifikacje kandydatów. Określają m.in. zasady funkcjonowania komisji egzaminacyjnej, sposób organizowania i regulamin przeprowadzania egzaminu, określają wysokość opłaty egzaminacyjnej (40% minimalnego wynagrodzenia za pracę), a także szczegółowy zakres zagadnień objętych egzaminem. Zakres tematyczny egzaminu będzie oscylował wokół czterech bloków tematycznych: rachunkowość, prawo podatkowe, ubezpieczenia społeczne oraz podstawy prawa cywilnego i gospodarczego. Pojawi się więcej zadań sytuacyjnych. Z kolei wiedza z zakresu rachunkowości będzie weryfikowana szerzej niż dotychczas.

Za zdany egzamin uważa się wynik z co najmniej 60% punktów maksymalnej liczby punktów uzyskanej z każdego bloku tematycznego.

Podczas egzaminu będzie można korzystać oczywiście z kalkulatora, a także z przepisów prawa publikowanych w dziennikach ustaw lub znajdujących się w zbiorach przepisów bez komentarzy. Zabronione jest natomiast korzystanie z urządzeń posiadających funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.

Już niedługo Ministerstwo Finansów powinno podać terminy egzaminu na certyfikat księgowego. Egzamin będzie przeprowadzany już według nowych zasad określonych w rozporządzeniu.

Nowością jest również konieczność dołączania do wniosku informacji z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo oraz za nieprzestrzeganie ustawy o rachunkowości. Prawidłowa informacja z KRK powinna być opatrzona datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed złożeniem wniosku.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK