| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można składać dokumenty na certyfikat księgowego

Można składać dokumenty na certyfikat księgowego

Od dnia 6 maja zaczyna obowiązywać długo oczekiwane rozporządzenie Ministra Finansów regulujące przepisy w kwestii uzyskania certyfikatu księgowego.

Osoby chcące uzyskać certyfikat księgowego mogą już składać dokumenty. Pozwala na to nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych opublikowane w Dzienniku Ustaw (Dz.U. nr 62, poz. 508). Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od dnia 6 maja.

Rozporządzenie określa i precyzuje wymagania, co do składanej dokumentacji, zawiera przede wszystkim wzór wniosku i wykaz dokumentów składanych przez osoby ubiegające się o wydanie certyfikatu księgowego. Wzór wniosku przydatny będzie zarówno osobom ubiegającym się o certyfikat w drodze egzaminu, jak również tym, które chcą go uzyskać go bez egzaminu.

ZOBACZ WZÓR WNIOSKU O CERTYFIKAT KSIĘGOWEGO

Nowe przepisy wprowadzają też regulacje dotyczące egzaminu sprawdzającego kwalifikacje kandydatów. Określają m.in. zasady funkcjonowania komisji egzaminacyjnej, sposób organizowania i regulamin przeprowadzania egzaminu, określają wysokość opłaty egzaminacyjnej (40% minimalnego wynagrodzenia za pracę), a także szczegółowy zakres zagadnień objętych egzaminem. Zakres tematyczny egzaminu będzie oscylował wokół czterech bloków tematycznych: rachunkowość, prawo podatkowe, ubezpieczenia społeczne oraz podstawy prawa cywilnego i gospodarczego. Pojawi się więcej zadań sytuacyjnych. Z kolei wiedza z zakresu rachunkowości będzie weryfikowana szerzej niż dotychczas.

Za zdany egzamin uważa się wynik z co najmniej 60% punktów maksymalnej liczby punktów uzyskanej z każdego bloku tematycznego.

Podczas egzaminu będzie można korzystać oczywiście z kalkulatora, a także z przepisów prawa publikowanych w dziennikach ustaw lub znajdujących się w zbiorach przepisów bez komentarzy. Zabronione jest natomiast korzystanie z urządzeń posiadających funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.

Już niedługo Ministerstwo Finansów powinno podać terminy egzaminu na certyfikat księgowego. Egzamin będzie przeprowadzany już według nowych zasad określonych w rozporządzeniu.

Nowością jest również konieczność dołączania do wniosku informacji z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo oraz za nieprzestrzeganie ustawy o rachunkowości. Prawidłowa informacja z KRK powinna być opatrzona datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed złożeniem wniosku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK