| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na zwolnienie z podatku sms-ów charytatywnych nie pozwala dyrektywa

Na zwolnienie z podatku sms-ów charytatywnych nie pozwala dyrektywa

Ministerstwo Finansów zniesie VAT na sms-y charytatywne, pod warunkiem że zmienią się przepisy unijne.

INTERPELACJA

W świetle obowiązujących przepisów brak jest podstaw do wprowadzenia zwolnienia z VAT dla SMS-ów wysyłanych w ramach akcji charytatywnych, poinformowało MF w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 9761). Resort zapewnia jednak, że w pełni docenia rolę, jaką w pozyskiwaniu środków finansowych przez organizacje prowadzące działalność charytatywną odgrywa przeprowadzanie zbiórek publicznych w formie wysyłania SMS-ów. Jeżeli pojawi się możliwość nowelizacji obecnych uregulowań, w zgodzie z przepisami dyrektyw unijnych, przepisy zostaną zmienione.

Obecnie usługi telekomunikacyjne, w tym przesyłanie SMS-ów na cele charytatywne, podlegają 22-proc. stawce VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Jak zapewnia MF, takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami unijnymi, w tym z Dyrektywą 2006/112/WE. Polskie przepisy dotyczące VAT podlegają ścisłej harmonizacji w ramach tzw. wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

W systemie tym ogranicza się możliwość stosowania preferencyjnych stawek podatku, zwolnień lub innych wyłączeń spod opodatkowania do przypadków określonych w obowiązujących dyrektywach Rady UE. Resort podkreśla, że przepisy dyrektywy nie przewidują takich preferencji dla usług telekomunikacyjnych. Zatem obecnie brak jest podstaw prawnych do wprowadzenia zwolnienia z VAT usług dla tzw. SMS-ów charytatywnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK