| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niższy podatek od wynajmu mieszkań

Niższy podatek od wynajmu mieszkań

Od 2010 r. właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć będą płacić 8,5 proc. stawkę podatku.

Dotychczas osoby, które przekroczyły limit 4 tys. euro musiały płacić 20 proc. stawkę podatku. Po zmianach podatek od wynajmu mieszkań wyniesie już tylko 8,5 proc., zniknie natomiast stawka 20 proc. od 4 tys. euro przychodu rocznie. Takie propozycje przewiduje przyjęty przez rząd we wtorek 4 sierpnia projekt nowelizacji kilku ustaw, w tym ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy.

Jeśli zmiany zaczną obowiązywać w proponowanym kształcie, od 1 stycznia 2010 r. właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć, zapłacą 8,5 proc. podatek ryczałtowy od przychodów z najmu.

Zgodnie z założeniami rządu nowe rozwiązania mają doprowadzić do zmniejszenia szarej strefy na rynku wynajmu mieszkań, a co za tym idzie zwiększenia liczby legalnie wynajmowanych lokali. Wprowadzenie zmian powinno ożywić także rynek wynajmu lokali.

Ponadto w projekcie zdefiniowano również tzw. najem okazjonalny, który pozwoli na uniknięcie wielu niedogodności, wynajmujący będą mogli bowiem w prostszy sposób pozbyć się z lokalu najemców nie płacących czynszu czy niszczących lokal.

Umowa najmu okazjonalnego ma być zawierana na okres nie dłuższy niż 10 lat. Będzie zawierać poświadczone notarialnie zobowiązanie najemcy (czyli takie, które może zbadać urząd skarbowy), że jeśli nie będzie przestrzegał warunków umowy, będzie musiał wyprowadzić się z lokalu. Najemca w umowie będzie musiał wskazać inny lokal, w którym zamieszka w przypadku eksmisji. Właściciel, który będzie chciał skorzystać z przepisów dotyczących najmu okazjonalnego, będzie musiał zgłosić zawarcie umowy w urzędzie skarbowym. Dlatego działający w szarej strefie, chcąc skorzystać z nowych uprawnień będą musieli opodatkować swoje przychody, choć znacznie niższą nową stawką.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »