| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wniosek o zaległy zasiłek tylko do poniedziałku

Wniosek o zaległy zasiłek tylko do poniedziałku

Osoby, które nie dostają zasiłku rodzinnego, mimo że dochody w ich rodzinie spadły, mogą jeszcze do poniedziałku 10 sierpnia złożyć wniosek o wznowienie postępowania i wypłatę zaległego świadczenia. Prawo do tego daje im obowiązujący od 8 lipca wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Na razie zainteresowanie sprawą jest znikome.


Zasiłki rodzinne wypłacają Ośrodki Pomocy Społecznej. Ustalając wysokość dochodów uprawniających do zasiłku, nie brały one pod uwagę utraty części dochodów w trakcie roku. Jeżeli zatem czyjeś dochody były zbyt wysokie, ale potem spadły, to i tak osoba ta nie miała prawa do zasiłku. Wynikało to z przepisów rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z 2 czerwca 2005 r., zakwestionowanych przez TK.

Wskutek wyroku Trybunału, osoby, które mimo spadku dochodów nie otrzymywały zasiłku rodzinnego, mogą do 8 sierpnia składać w ośrodkach pomocy społecznej wnioski o wznowienie postępowania w tej sprawie. Mają do tego prawo na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego, który stanowi, że jeżeli TK orzeknie niezgodność przepisu m.in. z konstytucją, to w ciągu miesiąca od jego wyroku można żądać wznowienia postępowania, na podstawie którego została wydana decyzja.

"Ponieważ 8 sierpnia przypada w sobotę, to zgodnie z przepisami administracyjnymi, wnioski będzie można składać jeszcze w poniedziałek 10 sierpnia" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa ministerstwa pracy Bożena Diaby. Poinformowała, że "resort nie ma na razie danych o liczbie złożonych wniosków o przyznanie zaległych zasiłków. Będą one najwcześniej na początku września".

Po złożeniu wniosku o wznowienie postępowania, ośrodki pomocy społecznej będą miały 30 dni na wydanie decyzji. Jak wyjaśniła PAP Władysława Siudek z ośrodka pomocy społecznej w Legionowie, "zaległe pieniądze powinny być wypłacone za ostatni okres zasiłkowy, który zaczął się 1 września 2008 r., a skończy 31 października 2009 r.".

Siudek poinformowała PAP, że do ośrodka pomocy społecznej w Legionowie "dotychczas nie złożono ani jednego wniosku o wznowienie postępowania i przyznanie zaległego zasiłku. Gdyby ktoś zrobił to w ostatniej chwili, to jego wniosek na pewno zostanie rozpoznany, a pieniądze wypłacone do końca października".

Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach Bogumiła Podgórska poinformowała, że dotychczas wpłynął jeden wniosek o wypłatę zaległego zasiłku. "Informowaliśmy o tym na stronie internetowej ośrodka, ale przepisy o zasiłkach są trudne, więc być może część osób, które mogły wystąpić o wznowienie postępowania, nie zdawała sobie nawet z tego sprawy" - powiedziała.

Żaden wniosek o wypłatę zaległego zasiłku nie wpłynął również do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku. Jego rzeczniczka prasowa Sylwia Resel zapewniła PAP, że "ośrodek informował o takiej możliwości na swojej stronie internetowej; udzielano też informacji na miejscu, w ośrodku. Jest jednak prawdopodobne, że wiele osób nie zainteresowało się tym, gdyż nie wiedziały, że to ich dotyczy" - dodała.

Wysokość zasiłku rodzinnego na dziecko do piątego roku życia wynosi 48 zł miesięcznie, na dziecko od pięciu do 18 lat - 64 zł miesięcznie. Na dziecko od 18 do 24 lat zasiłek wynosi 68 zł miesięcznie, ale przysługuje tylko wtedy, gdy dziecko uczy się w szkole pomaturalnej lub jest niepełnosprawne. Do tego dochodzą dodatki, np. z tytułu samotnego wychowywania dziecka, dla rodzin wielodzietnych, na rehabilitację dzieci niepełnosprawnych. Prawo do zasiłku przysługuje, jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł albo 583 zł, jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK