| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w procedurach podatkowych

Zmiany w procedurach podatkowych

Wczoraj późnym wieczorem Komisja Finansów Publicznych przedłożyła Sejmowi sprawozdanie o projektach zmian w Ordynacji podatkowej zaproponowanych przez rząd oraz Senat.

W przedłożonym sprawozdaniu Komisja Finansów Publicznych odniosła się do proponowanych przez rząd zmian polegających m.in. na wprowadzeniu procedury wiążących porozumień pomiędzy podatnikami (lub grupą powiązanych przedsiębiorstw) a administracją podatkową, zminimalizowaniu obowiązku osobistych kontaktów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi poprzez rozszerzenie form elektronicznych w kontaktach z podatnikami, wprowadzeniu rozwiązań, które w stosunku do toczących się postępowań i prawomocnych decyzji nakazywałyby uwzględniać skutki wynikające z procedury wzajemnego porozumiewania się w ramach umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Komisja odniosła się też w swoim sprawozdaniu do zmiany zaproponowanej przez Senat w zakresie odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę poniesioną na skutek wydania decyzji, która została następnie uchylona lub stwierdzono jej nieważność.

Warto też przypomnieć, że to właśnie przy okazji opisywanej nowelizacji Ordynacji podatkowej Komisja Finansów Publicznych przyjęła zmianę do ustawy o PIT oraz ustawy o CIT, której skutkiem miałby być obowiązek przekazywania darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościołów na ich rachunki bankowe. Obecnie przepisy ustaw kościelnych dające prawo do odliczania takich darowizn nie przewidują takiego wymogu.

Bogdan Świąder
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Graczyk

Adwokat w Raczkowski Paruch sp.k. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej, przez okres ponad czterech lat pracował w kancelariach zajmujących się świadczeniem kompleksowych usług prawnych na rzecz przedsiębiorców. Do obszaru jego zainteresowań poza prawem pracy należy m.in. prawo handlowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK