| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odszkodowanie z tytułu niesłusznego zwolnienia

Odszkodowanie z tytułu niesłusznego zwolnienia

Sąd Najwyższy uznał, że zwolnionemu dyscyplinarnie pracownikowi przysługuje odszkodowanie liczone w sposób określony w zawartym ze związkami zawodowymi porozumieniu. Sąd Najwyższy oddalił więc skargę kasacyjną zakładu pracy.

W podniesionej sprawie swych praw dochodził pracownik, który po 13 latach pracy został zwolniony z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Sąd I instancji wydał wyrok stwierdzający bezprawność tego rozwiązania umowy o pracę, zaś zakład pracy zaproponował zwolnionemu pracownikowi zatrudnienie na dotychczasowych warunkach. Pracownik nie przyjął oferty pracodawcy, uzasadniając swoją decyzję w tej kwestii utratą zaufania do ówczesnego pracodawcy, który zarzucił mu naruszenie obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Istotne znaczenie w sprawie ma również fakt, że na okres 16 miesięcy przed zwolnieniem pozwany zakład pracy zawarł ze związkiem zawodowym porozumienie, w którym przewidziano zabezpieczenie załogi przed utratą pracy. Gwarancją zatrudnienia nie zostali objęci między innymi pracownicy zwolnieni z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków, pod warunkiem że zostanie to potwierdzone prawomocnym wyrokiem, co nie miało miejsca w powyższym stanie faktycznym.

W analizowanej sprawie pracownik został zwolniony po 16 miesiącach obowiązywania porozumienia. W związku z tym domagał się wypłacenia odszkodowania, które zostały w następnej kolejności przyznane pracownikowi na mocy wyroków sądów I i II instancji.

Zakład pracy nie chciał pogodzić się z takimi orzeczeniami i odmawiał wypłaty odszkodowania. W związku ze wskazanym impasem, sprawa trafiła do SN.

SN odrzucił stanowisko zakładu pracy. W ocenie sądu bowiem nie ma żadnych podstaw do uznania, że gwarancja zatrudnienia dotyczyła tylko zwolnień związanych z komercjalizacją. W porozumieniu określono bowiem zamknięty katalog przyczyn ustania stosunku pracy, których nie objęto gwarancją zatrudnienia. Nie zaliczał się do nich przypadek pracownika dochodzącego swoich praw w rozpatrywanej sprawie.

SN zaznaczył, że od chwili wejścia w życie porozumienia do dnia ustalenia stosunku pracy upłynęło 16 miesięcy, czyli do końca zagwarantowanego okresu zatrudnienia pozostało 52 miesiące. W związku z powyższym, zwolnionemu pracownikowi przysługiwały więc za ten okres odszkodowanie liczone w sposób określony w zawartym ze związkami zawodowymi porozumieniu. Sąd Najwyższy oddalił więc skargę kasacyjną zakładu pracy.

Zdaniem Kancelarii Prawnej M. Szulikowski i Partnerzy omawiany wyrok wskazuje na ugruntowaną już w orzecznictwie sądów polskich ochronę praw pracowniczych. Bowiem w przypadku gdy sąd stwierdzi bezprawność zwolnienia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, zakład pracy powinien wypłacić odszkodowanie wynikające z porozumienia zawartego ze związkami zawodowymi.

Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie odszkodowania z tytułu niesłusznego zwolnienia dyscyplinarnego (sygn. akt II PK 283/08).

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK