| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy z prawem do otwierania przesyłek krajowych

Celnicy z prawem do otwierania przesyłek krajowych

Celnicy, oprócz paczek nadsyłanych z zagranicy, skontrolują również te w obrocie krajowym. Kontrola będzie wykonywana w celu ustalenia czy nie zostały naruszone przepisy o podatku akcyzowym.

Ministerstwo finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie sposobu wykonywania kontroli przesyłek w obrocie pocztowym. Jest on wykonaniem delegacji ustawowej zawartej w art. 48 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, zgodnie z którym minister finansów publicznych w porozumieniu z ministrem do spraw łączności określa sposób wykonywania kontroli przesyłek w obrocie pocztowym, uwzględniając konieczność zapewnienia możliwości sprawowania kontroli oraz sprawne wykonywanie działalności przez operatorów.

W projekcie rozporządzenia zostały określone czynniki wpływające na sposób prowadzenia kontroli konkretnej przesyłki pocztowej. Sposób kontroli będzie uzależniono od rodzaju obrotu, w którym znajduje się dana przesyłka (obrót z krajami trzecimi, obrót wewnątrzwspólnotowy i obrót krajowy wyrobami akcyzowymi). W związku z tym określono, że wobec przesyłek:

- w obrocie z krajami trzecimi kontrola będzie wykonywana na ogólnych zasadach przewidzianych przepisami prawa celnego,

- w obrocie wewnątrzwspólnotowym kontrola będzie wykonywana w celu ustalenia czy nie zostały naruszone przepisy dotyczące zakazów lub ograniczeń w obrocie oraz przepisy o podatku akcyzowym,

- w obrocie krajowym kontrola będzie wykonywana w celu ustalenia czy nie zostały naruszone przepisy o podatku akcyzowym.

Służba celna będzie typować przesyłki do kontroli szczegółowej uwzględniając analizę ryzyka lub wyniki kontroli ogólnej. Chodzi więc o kontrolę głównie tych przesyłek, które wydadzą się podejrzane już po wstępnym zweryfikowaniu dokumentów.

W toku szczegółowej kontroli towarów lub wyrobów akcyzowych znajdujących się w przesyłce organ ustali ich ilość i rodzaj oraz może ustalić ich wartość.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem publikacji w Dzienniku Ustaw.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK