| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja Europejska przeciwna udogodnieniom podatkowym dla firm venture capital

Komisja Europejska przeciwna udogodnieniom podatkowym dla firm venture capital

Na początku października 2009 roku Komisja Europejka odmówiła autoryzacji niemieckich udogodnień podatkowych dla firm venture capital. Komisja uznała, że rozwiązania przyjęte przez niemiecki rząd są sprzeczne ze wspólnotowymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej.

Decyzja Komisji Europejskiej dotyczyła wprowadzonych w Niemczech w 2008 roku przepisów, które ograniczają prawo do rozliczenia strat podatkowych z lat ubiegłych w przypadku, gdy w spółce doszło do znaczącej zmiany struktury właścicielskiej. Rozwiązanie to ma na celu zapobieganie nadużyciom podatkowym w związku ze zbywaniem spółek, które notują straty. Ograniczenie prawa do rozliczenia straty podatkowej nie znajduje jednak zastosowania w odniesieniu do funduszy założonych w formie tzw. Venture Capital Companies (VCC).

Komisja Europejska uznała, że przyznanie pełnego prawa do odliczenia strat podatkowych funduszom Venture Capital Companies stanowi selektywną pomoc publiczną, sprzeczną ze wspólnotowymi przepisami dotyczącymi dozwolonej pomocy publicznej. Rząd niemiecki zobowiązany został do zmiany przepisów, które wprowadzały zróżnicowanie sytuacji podatkowej spółek Venture Capital Companies i innych funduszy venture capital w zakresie prawa do rozliczania strat podatkowych.

Jednocześnie Komisja Europejska autoryzowała niemieckie przepisy podatkowe, które wprowadzają udogodnienia podatkowe dla osób prywatnych inwestujących w spółki podwyższonego ryzyka. Komisja Europejska uznała, że ulga podatkowa w wysokości do 22 500 EUR, która znajduje zastosowanie w przypadku zbycia udziałów w takich spółkach, jest „stosunkowo niską kwotą jak na rynek venture capital”.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK