| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczanie PIT pracownika uderzy w przedsiębiorców

Rozliczanie PIT pracownika uderzy w przedsiębiorców

Przedsiębiorcy z Krajowej Izbie Gospodarczej zgadzają się z opinią Senatu, który uważa, że zwiększone koszty administracyjne pracodawców związane z rocznym obliczeniem PIT mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji finansowej przedsiębiorców.

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) negatywnie ocenia rządową propozycję nowelizacji ustawy o PIT, która zakłada przerzucenie na pracodawcę obowiązku rozliczenia dochodów pracownika otrzymującego dochody z jednego źródła i chcącego skorzystać z ulgi rodzinnej, internetowej oraz przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. KIG popiera stanowisko Senatu, który odrzucił nowelizację ustawy w całości i zaapelował o to samo do Sejmu. Senat stanął na stanowisku, iż zawarte w niej rozwiązania stanowią nadmierne obciążenie dla pracodawców.

Zdaniem przedsiębiorców nieuzasadnione jest także nałożenie na pracodawców dodatkowych obowiązków bez dostatecznego zagwarantowania odpowiednich mechanizmów rekompensaty ponoszonych prze nich nakładów.

W ocenie Senatu wątpliwości budzi wprowadzenie zasady sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika „z urzędu” a nie „na wniosek” i idący za tym obowiązek corocznego składania stosownych oświadczeń przez pracownika, który musi (np. uzyskując dochody z więcej niż jednego źródła) lub chce rozliczyć się samodzielnie. Sytuacja ta niesie ze sobą ryzyko składania podwójnych zeznań podatkowych. Najpierw, przekazanych przez pracodawcę do właściwego urzędu skarbowego w terminie do końca lutego, później złożonych przez pracownika w terminie do dnia 30 kwietnia.

„Wprowadzenie rządowej propozycji zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może skutkować trudnym do zrealizowania i kosztownym dla pracodawców obowiązkiem dostosowania programów wykorzystywanych obecnie do rozliczeń. Sytuacja ta wiązać się będzie także z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów związanych z zatrudnieniem osób odpowiedzialnych za sporządzenie rozliczania podatku PIT. Dlatego mamy nadzieję, że Sejm na swoim najbliższym posiedzeniu przychyli się do wniosku Senatu i odrzuci w całości przedmiotową propozycję nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

oprac. Adam Kuchta

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK