| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT, która została już podpisana przez prezydenta, zakłada m.in., że opodatkowanie usług odbywać się będzie tam, gdzie znajduje się firma odbiorcy usług.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że nowelizację ustawy o VAT prezydent Lech Kaczyński podpisał w ubiegły czwartek. Ustawa dostosowuje polskie prawo do trzech unijnych dyrektyw dotyczących podatku VAT.

VAT od usług w kraju nabywcy

Nowe przepisy zakładają ważne zmiany w zakresie opodatkowania miejsca świadczenia usług. Teraz podatek będzie pobierany nie tam, gdzie ma siedzibę firma świadcząca usługi, ale w kraju, w którym siedzibę ma firma nabywająca usługi. W przypadku, gdy wykonawca usługi nie będzie zarejestrowany dla potrzeb VAT w kraju, do którego sprzedaje swoje usługi, to obowiązek rozliczenia podatku będzie spoczywał na odbiorcy usług. Takie rozwiązanie, w opinii rządu, który przygotował nowelizację, znacznie ułatwi firmom rozliczenia podatkowe.

Miesięczny termin składania informacji

Zmieni się też termin składania informacji o transakcjach przeprowadzonych między firmami z różnych krajów Unii Europejskiej. Informacje o transakcjach będą składane raz na miesiąc, a nie jak ma to miejsce dzisiaj - raz na kwartał. Będą też składane do 15 każdego miesiąca, a nie jak obecnie do 25 dnia po zakończeniu kwartału. Przepis ten ma na celu zmniejszyć możliwości uchylania się od płacenia podatku.

Elektroniczny wniosek o zwrot podatku

Nieco łatwiej uzyskamy zwrot VAT zapłaconego w innym państwie UE. Wniosek o zwrot podatku będzie bowiem można składać elektronicznie w polskim urzędzie skarbowym, który przekaże go do właściwego państwa.

Większość zmian ma obowiązywać już od 1 stycznia 2010 r. Natomiast przepisy dotyczące miejsca opodatkowania usług związanych m.in. z kulturą, sztuką, sportem, nauką, edukacją i rozrywką - wejdą w życie od 1 stycznia 2011 r.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »