| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firma zaliczy w koszty utworzenie żłobka

Firma zaliczy w koszty utworzenie żłobka

Pracodawcy będą mogli tworzyć przyzakładowe żłobki, a koszty ich utworzenia i funkcjonowania zaliczą do kosztów uzyskania przychodów.

Z taką propozycją do resortu pracy zwróciła się w połowie grudnia ubiegłego roku Konfederacja Pracodawców Polskich. W odpowiedzi uzyskała deklarację, że postulaty te zostaną uwzględnione w projektowanych właśnie założeniach ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech.


Proponowana ulga zachęci pracodawców do tworzenia przyzakładowych żłobków dla dzieci swoich pracowników.  Dzięki temu firma nie utraci cennego i doświadczonego pracownika, któremu urodzi się dziecko. Z kolei państwo zaoszczędzi na wydatkach na składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne, które opłaca za osoby przebywające na urlopach wychowawczych.


Ułatwienie przedsiębiorcom tworzenia przyzakładowych żłobków będzie korzystne praktycznie dla wszystkich. Młodzi rodzice szybciej wrócą do pracy. Będą efektywnie wykonywać swoje obowiązki mając świadomość, że dziecko znajduje się w pobliżu i pod dobrą opieką. Kobietom będzie też łatwiej zdecydować się na więcej dzieci.


Ze względu na spadek dzietności, starzenie się naszego społeczeństwa oraz niski wskaźnik aktywności zawodowej, sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji. Rodzice często rezygnują z pracy i zajmują się dziećmi, gdyż nie stać ich na opiekunki. W żłobkach brakuje miejsc, bo jest ich zdecydowanie za mało.


Obowiązkiem państwa jest ułatwienie rodzicom powrotu do pracy. Dlatego KPP ma nadzieję, że prace nad ustawą nabiorą tempa w tym roku, a nowe rozwiązania szybko wejdą w życie.  

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK