| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od hipoteki od kredytu w walucie obcej jest podatek

Od hipoteki od kredytu w walucie obcej jest podatek

W przypadku ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie kedytu walutowego trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że w przypadku ustanowienia hipoteki wyrażonej w walucie obcej mamy do czynienia z wierzytelnością istniejącą. Oznacza to, że ustanawiający taką hipotekę musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

W omawianej sprawie skarżący małżonkowie musieli obciążyć hipotekę w związku z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego w walucie obcej (frank szwajcarski) w banku. Ustanowili hipotekę, a następnie wystąpili do urzędu skarbowego z wnioskiem o nadpłatę. Uznali bowiem, że w przypadku ustanowienia hipoteki w walucie nie ma możliwości pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych.

Spór dotyczył tego, czy w przypadku obciążenia hipoteki walutą można mówić o wierzytelności istniejącej. Zdaniem sądu, w omawianej sytuacji mamy do czynienia z wierzytelnością istniejącą, a zatem należy zapłacić podatek według stawki 0,1 proc. od kwoty zabezpieczonej wierzytelności. Sąd orzekł również, że ponieważ hipoteka została ustanowiona w 2007 roku, to nie ma zastosowania art. 358 par. 2 kodeksu cywilnego.

W rezultacie kwotę wierzytelności należy przeliczyć po kursie średnim NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygn. akt III SA/Wa 1498/09

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK