| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do budżetu wpłynie nawet 11 mld zł mniej z PIT niż rok temu

Do budżetu wpłynie nawet 11 mld zł mniej z PIT niż rok temu

Zastąpienie trzech stawek podatkowych (19,30 i 40 proc.) dwiema (18 i 32 proc.) spowoduje, że budżet dostanie z PIT za 2009 r. o ok. 8-11 mld zł mniej niż w 2008 r. - ocenił ekspert firmy doradczej Deloitte Adam Mariuk.

Mariuk wyjaśnił, że ci, którzy w 2008 r. odprowadzali fiskusowi 19 proc. podatku dochodowego, za 2009 r. zapłacą 18 proc. Ci, którzy płacili 30 proc., też zapłacą 18 proc., a ci, którzy oddawali fiskusowi 40 proc., w zeznaniach za 2009 r. zapłacą 32 proc. Zaznaczył, że na zmianie stawek podatkowych najwięcej skorzystają osoby, których dochody w 2009 r. nie przekroczyły 85 tys. 528 zł, czyli te, które zmieszczą się w stawce 18 proc.

"Zmiana stawek podatkowych na pewno zmniejszy dochody budżetu, tym bardziej, że zarobki Polaków w 2009 r. nie wzrosły, a w wielu wypadkach nawet zmalały. Powstają obawy, czy po przeliczeniu zmniejszonych o ok. 8-11 mld zł dochodów z PIT, minister finansów nie zechce podwyższyć podatku na 2011 r. Jednak ze względu na październikowe wybory prezydenckie oraz to, że nowelizację ustawy o PIT musiałby podpisać jeszcze obecny prezydent, raczej nie należy obawiać się podwyżki podatku" - powiedział Mariuk.

Zdaniem eksperta, "mało prawdopodobna jest też zmiana PIT na 2012 r., gdyż w końcu 2011 r. będą wybory parlamentarne, więc rząd musiałby na koniec kadencji podjąć bardzo niepopularną decyzję".

Mariuk przypomniał, że od 2009 r. ulga prorodzinna przysługuje proporcjonalnie - 92,67 zł za każdy miesiąc opiekowania się dzieckiem. Jeśli dziecko urodziło się np. we wrześniu, to miesięczną kwotę ulgi rodzic pomnoży przez 4 i odliczy sobie tylko 370,68 zł. Gdyby dziecko urodziło się w styczniu, skorzystałby z całej ulgi - 1 112,04 zł.

Jak podkreślił ekspert Deloitte, "rewolucję w rozliczeniach może wywołać wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 grudnia 2009 r., który przyznał podatnikom prawo do rozliczenia w zeznaniu z PIT straty z udziału w funduszach kapitałowych z dochodami ze sprzedaży akcji".

"Jeśli podatnik stracił w 2009 r. na akcjach, a zarobił na funduszach inwestycyjnych, to - zgodnie z wyrokiem WSA - może odliczyć stratę w swoich finansach. Trzeba jednak pamiętać, że wyrok dotyczy konkretnej sprawy i konkretnej sytuacji. Dlatego nie można już np. odliczyć straty, gdy zyski pochodziły z akcji, a straty z funduszy" - powiedział Mariuk.

Ekspert Deloitte zachęcał do składania zeznań PIT przez internet. Przypomniał, że w 2008 r. w ten sposób rozliczyło się tylko 0,5 proc. podatników. "Tymczasem jest to forma wygodna, pozwalająca uniknąć kolejek" - powiedział. Dodał, że "korzystając z programów internetowych, trzeba pamiętać, by korzystać z nowych, na 2009 r., gdyż stare, uwzględniające trzy stawki 19, 30 i 40 proc. spowodują, że niepotrzebnie zapłacimy więcej podatku w na zwrot nadpłaty będziemy czekać kilka miesięcy".

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Nawrocki

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK