| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Będą wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Ministerstwo Finansów planuje podwyższenie odsetek od zaległości podatkowych. Chce w ten sposób zdyscyplinować przedsiębiorców i zwiększyć ściągalność zaległych podatków.

Na swojej stronie internetowej Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Projekt przewiduje m.in. zmianę zasad ustalania wysokości stawki odsetek za zwłokę.

Odsetki nie dyscyplinują

Zdaniem resortu finansów zmniejsza się obecnie różnica między stawką oprocentowania kredytów obrotowych oraz stawką odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, szczególnie w zakresie stawki obniżonej. To powoduje, że odsetki za zwłokę w opłacie podatków nie mają już dyscyplinującego charakteru. Dlatego konieczna jest modyfikacja obecnego mechanizmu ich ustalania.

Zobacz wskaźnik: Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych

Aktualnie stawka odsetek za zwłokę wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, czyli 10 proc. w stosunku rocznym. Natomiast stawka obniżona stanowiąca 75 proc. stawki podstawowej (7,5 proc. w skali roku) dotyczy podatnika, który składa korektę deklaracji, a następnie w ciągu siedmiu dni spłaca całą kwotę zaległości wobec fiskusa.

Będzie 12 proc.

Ponieważ niezbędne jest zachowanie odpowiednich relacji między stawkami kredytów a odsetkami od zaległości podatkowych Ministerstwo Finansów zaproponowało nowe zasady ich ustalania. Nowelizacja przewiduje, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie równa sumie 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego i 2 pkt proc. oraz nie będzie niższa niż 8 proc. W związku z tym dziś stawka odsetek ustalona na nowych zasadach wyniosłaby 12 proc. w stosunku rocznym.

Częściej informacje o rachunkach przedsiębiorców

Dodatkowo resort finansów chcąc utrudnić przedsiębiorcom możliwość ucieczki przed egzekucją zaległych podatków przewiduje zwiększenie częstotliwości przekazywania przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obecnie czynią to raz w miesiącu. Natomiast nowe przepisy przewidują obowiązek sporządzania i przekazywania przedmiotowych informacji dwa razy w miesiącu - od 1 do 15 oraz od 16 do ostatniego dnia miesiąca.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK