| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Roczna korekta VAT odliczonego - pozostało kilka dni

Roczna korekta VAT odliczonego - pozostało kilka dni

Podatnicy rozliczający się kwartalnie powinni dokonać rocznej korekty VAT odliczonego do 26 kwietnia. Obowiązek ten spoczywa na podatnikach, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosowali proporcjonalną metodę odliczania VAT.

 

Podatnicy VAT, rozliczający się z fiskusem na deklaracjach VAT-7K oraz VAT-7D powinni w deklaracji za I kwartał 2010 r. dokonać korekty VAT odliczonego w 2009 r. Obowiązek ten dotyczy podatników wykonujący w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane VAT oraz czynności zwolnione od tego podatku. Tacy podatnicy przez cały 2009 r. odliczali podatek VAT w oparciu o proporcje ustalaną jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

 

Sprawdź aktywne deklaracje VAT w Internetowym Serwisie Księgowego>>>

 

Do celów ustalania proporcji na dany rok wykorzystuje się wartości obrotu z roku poprzedniego czyli w 2009 r. podatnicy odliczali VAT na podstawie proporcji ustalonej według wartości obrotu osiągniętego w 2008 r. W rzeczywistości proporcja udziału czynności zwolnionych i czynności opodatkowanych VAT w całkowitym obrocie może kształtować się inaczej niż w roku poprzednim. Z tego też względu podatnicy powinni dokonać korekty VAT odliczonego tak, aby odliczony w 2009 r. podatek VAT odpowiadał rzeczywistej proporcji, a nie prognozowanej.

 

 

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nakładają na podatników dokonujących proporcjonalnego odliczania VAT naliczonego obowiązek korekty. Należy tego dokonać w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

 

 

Dla podatników VAT rozliczających się kwartalnie oznacza to, że powinni dokonać korekty 2009 r. w deklaracji za I kwartał 2010 r. Składa się ją do 25 kwietnia 2010. Jednak w związku z tym, że 25 kwietnia przypada w niedzielę, podatnicy mają czas do 26 kwietnia.

 

 

Grzegorz Błażejczyk

Internetowy Serwis Księgowego

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK