| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Roczna korekta VAT odliczonego - pozostało kilka dni

Roczna korekta VAT odliczonego - pozostało kilka dni

Podatnicy rozliczający się kwartalnie powinni dokonać rocznej korekty VAT odliczonego do 26 kwietnia. Obowiązek ten spoczywa na podatnikach, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosowali proporcjonalną metodę odliczania VAT.

 

Podatnicy VAT, rozliczający się z fiskusem na deklaracjach VAT-7K oraz VAT-7D powinni w deklaracji za I kwartał 2010 r. dokonać korekty VAT odliczonego w 2009 r. Obowiązek ten dotyczy podatników wykonujący w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane VAT oraz czynności zwolnione od tego podatku. Tacy podatnicy przez cały 2009 r. odliczali podatek VAT w oparciu o proporcje ustalaną jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

 

Sprawdź aktywne deklaracje VAT w Internetowym Serwisie Księgowego>>>

 

Do celów ustalania proporcji na dany rok wykorzystuje się wartości obrotu z roku poprzedniego czyli w 2009 r. podatnicy odliczali VAT na podstawie proporcji ustalonej według wartości obrotu osiągniętego w 2008 r. W rzeczywistości proporcja udziału czynności zwolnionych i czynności opodatkowanych VAT w całkowitym obrocie może kształtować się inaczej niż w roku poprzednim. Z tego też względu podatnicy powinni dokonać korekty VAT odliczonego tak, aby odliczony w 2009 r. podatek VAT odpowiadał rzeczywistej proporcji, a nie prognozowanej.

 

 

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nakładają na podatników dokonujących proporcjonalnego odliczania VAT naliczonego obowiązek korekty. Należy tego dokonać w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

 

 

Dla podatników VAT rozliczających się kwartalnie oznacza to, że powinni dokonać korekty 2009 r. w deklaracji za I kwartał 2010 r. Składa się ją do 25 kwietnia 2010. Jednak w związku z tym, że 25 kwietnia przypada w niedzielę, podatnicy mają czas do 26 kwietnia.

 

 

Grzegorz Błażejczyk

Internetowy Serwis Księgowego

reklama

Źródło:

isk.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »