| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 1 proc. na rzecz organizacji przekazuje połowa podatników

1 proc. na rzecz organizacji przekazuje połowa podatników

1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) przekazuje ok. połowy podatników - wynika z sondażu TNS OBOP.

Od siedmiu lat ustawa podatkowa daje podatnikom prawo do przekazywania 1 procenta ich podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, do czego zarówno OPP, jak i media co roku, gdy nadchodzi czas rozliczania się z fiskusem, intensywnie zachęcają.

Jak wynika z sondażu, z możliwości przekazywania swego 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego korzysta mniej więcej połowa podatników. Istotne znaczenia ma tu tryb rozliczania się.

Ponad trzy czwarte badanych (76 proc.) rozlicza się ze swych dochodów przed urzędem skarbowym, z czego 57 proc. indywidualnie, a 19 proc. za pośrednictwem zakładu pracy lub ZUS.

Spośród badanych, którzy rozliczają się indywidualnie swój 1 proc. przekazuje 57 proc., a spośród badanych, których podatki rozlicza pracodawca lub ZUS swój 1 proc. przekazuje tylko 21 proc.

Spośród podatników, którzy sami rozliczają się z dochodów, 37 proc. to osoby, które zawsze, odkąd było można, przekazywały swój 1 procent na rzecz OPP. To osoby, dla których stało się to zasadą. Prawie jedna trzecia badanych (29 proc.) nie robiło tego nigdy.

Widoczne są dwie tendencje. Po pierwsze, im wyższe wykształcenie, tym częściej ludzie przekazują 1 proc. podatku na cele społeczne. Po drugie - wskazuje TNS OBOP - im lepsza sytuacja materialna, tym większa gotowość do przekazywania 1 proc.

Sferą, w której działa zdecydowana większość (70 proc.) organizacji obdarowanych już 1 proc. jest szeroko rozumiane zabezpieczenie społeczne (pomoc społeczna, działalność charytatywna, ochrona i promocja zdrowia, pomoc niepełnosprawnym).

Badani twierdza, że w wyborze obdarowanej organizacji kierują się głównie własnymi przekonaniami (66 proc.). W ich ocenie wpływ interpersonalny (18 proc.) był znacznie ważniejszy niż wpływ mediów (10 proc.) i zachęty ze strony samych organizacji (5 proc.).

Sondaż zrealizowano w dniach 8-14 kwietnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie tysiąca mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK