| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Renta. Urząd może zbadać intencje

Renta. Urząd może zbadać intencje

Organy podatkowe mają obowiązek badania, jaka była przyczyna zawarcia umowy renty odliczonej później przez podatnika. Jeżeli taką przyczyną były wzajemne rozliczenia między członkami najbliższej rodziny, podatnik będzie musiał zwrócić ulgę.

Możliwość odliczenia renty umownej już dawno zniknęła z katalogu ulg, jednak z sądowych wokand nie znikają sprawy ich dotyczące.

Świadczyć może o tym sprawa rozpoznana przez Naczelny Sąd Administracyjny. Umowa została zawarta między matką a synem. Problem tylko w tym, że rentodawcą była matka emerytka (przychód ok. 16 tys. rocznie), a rentobiorcą aktywny zawodowo radca prawny (przychód dwa razy większy od matki). W wyniku ustaleń okazało się też, że umowa renty nie była rentą, ale wzajemnymi rozliczeniami między matką a synem z tytułu wspólnej inwestycji. Podatnik postanowił jednak walczyć o prawo do odliczenia. Upierał się, że skoro umowa została nazwana rentą i świadczenie zostało spełnione, to organy nie mogły czynić jej zarzutów, a zwłaszcza nie mogły umowy tej badać.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się ani sąd I instancji, ani też NSA, do którego trafiła skarga kasacyjna. Nie ma wątpliwości, że odliczenie renty możliwe było po spełnieniu dwóch podstawowych warunków, tj. gdy była to czynność nieodpłatna i miała przyczynę ustanowienia. Sąd nie miał też wątpliwości, że organy podatkowe nie tylko mogą, ale nawet mają obowiązek badać, jaka była ta przyczyna, jeśli jasno nie wynika ona z treści umowy. Ponieważ w tym przypadku czynność była ekwiwalentna, sąd oddalił skargę kasacyjną.

Wyrok jest prawomocny

Sygn. akt FSK 1744/04

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK