| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Barcelona rozważa wprowadzenie podatku turystycznego

Barcelona rozważa wprowadzenie podatku turystycznego

Władze Barcelony, wzorując się na zagranicznych miastach turystycznych, rozważają możliwość wprowadzenia specjalnego podatku turystycznego w celu uzyskania środków finansowych, mających zrównoważyć zmniejszenie dotacji z centralnego budżetu.

Dążąc do pozyskania dodatkowego dochodu na promocję miasta i regionu katalońskiego, władze miejsce Barcelony przedstawiły propozycję wprowadzenia podatku w wysokości 1 euro za 1 pobyt, i potwierdziły, że propozycja ta może zostać zawarta w następnym planie strategicznym dla miasta.

Według szacunków barcelońskich władz ds. turystyki, jeżeli propozycje te zostaną wprowadzone w życie, podatek turystyczny może przynosić zyski w wysokości 15-20 mln euro dla regionu Katalonii. Statystyki pokazują, że w ostatnim roku Barcelonę odwiedziło 6,5 mln turystów, czyniąc ją najpopularniejszym miejscem w Hiszpanii dla zagranicznych turystów.

Obecnie około 6 000 miast we Francji ma prawo do nałożenia takiego podatku, ale tylko połowa z nich korzysta z takiego prawa. Wysokość podatku zależy od rodzaju zakwaterowania wybranego przez turystę, a poszczególne miasta mają możliwość dokładnego określania wysokości podatku. Podatki turystyczne nakładane są również w takich miastach jak np. Nowy Jork czy Sankt Petersburg. W przypadku wprowadzenia podatku turystycznego przez władze Barcelony byłaby ona pierwszym hiszpańskim miastem nakładającym taki podatek.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK