| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd zajmie się fakturami elektronicznymi

Rząd zajmie się fakturami elektronicznymi

Faktury elektroniczne będzie można przesyłać mailem bez podpisu elektronicznego, staną się one takim samym dokumentem jak faktury papierowe.

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, rząd pracuje obecnie nad ponad 40 ustawami w ramach tzw. jesiennej ofensywy legislacyjnej. Przygotowywane dokumenty tworzą pięć pakietów: konsolidacji finansów publicznych, deregulacyjny, zdrowotny, społeczno-cywilizacyjny oraz powodziowy. Większość z ustaw ma zostać przyjętych do końca listopada 2010 r.

Jedna z propozycji zawartej w pakiecie deregulacyjnym dotyczy metod przesyłu faktur drogą elektroniczną. Nowe rozwiązania zakładają, że faktury elektroniczne będą mogły być przesyłane bez kosztownego podpisu elektronicznego, czyli staną się takim samym dokumentem jak faktury papierowe. Pakiet deregulacyjny zawiera ponadto projekty, dzięki którym usunięte zostaną bariery związane z zakładaniem i prowadzeniem firmy, tj. zbędne zezwolenia i licencje. Dokumenty i informacje z Krajowego Rejestru Sądowego będą dostępne w Internecie, a spółkę z o.o. będzie można zarejestrować przez Internet w ciągu zaledwie 24 godzin.

Przypomnijmy, że 13 lipca 2010 r. Rada Europejska przyjęła dyrektywę zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE o podatku od wartości dodanej w odniesieniu do reguł fakturowania, mającą zmniejszyć wymagania stawiane przy wystawianiu faktur VAT, szczególnie faktur elektronicznych. Nowa dyrektywa ma zapewnić respektowanie faktur elektronicznych przez organy podatkowe na zasadach równych fakturom w formie papierowej. Dla polskich podatników oznacza to, że będą respektowane również faktury przesyłane e-mailem. Nie będzie potrzeby ich drukowania. Państwa członkowskie muszą wprowadzić nowe regulacje w ciągu dwóch lat.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK