| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komornik może odprowadzać VAT od sprzedawanych nieruchomości

Komornik może odprowadzać VAT od sprzedawanych nieruchomości

Komornicy mogą odprowadzać VAT od sprzedawanych nieruchomości, należących do dłużników. Przepis, który nakłada na komorników taki obowiązek, jest zgodny z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.

"4 listopada Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim nakłada na komorników sądowych obowiązki płatnika podatku od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów, polegającej na sprzedaży nieruchomości będącej własnością dłużnika, jest zgodny z art. 2 konstytucji" - poinformował TK w komunikacie.

Orzeczenie TK było odpowiedzią na pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Poznaniu. Zdaniem tego sądu, kwestionowany przepis nie wskazuje, w jaki sposób komornik ma wypełnić nałożone na niego obowiązki. Sąd argumentował, że na komornika nałożono obowiązek pobrania i odprowadzenia VAT, nie uwzględniając jego zdolności płatniczej, chociaż faktycznie nie dysponuje on kwotą uzyskaną z egzekucji.

Tym samym, według WSA, przepis narusza zasadę demokratycznego państwa prawnego, zasadę przyzwoitej legislacji, zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz sprawiedliwości społecznej.

"W ocenie TK, treść art. 18 ustawy o VAT nie zawiera sformułowań, które wywoływałyby wątpliwości interpretacyjne. Przepis ten jasno określa w szczególności to, że komornik sądowy jest płatnikiem podatku od dostawy dokonanej w wyniku prowadzenia określonego rodzaju egzekucji, ilekroć podejmuje on czynności egzekucyjne" - napisał TK w komunikacie.

Według Trybunału, z praktyki wynika, że komornik ma prawną i faktyczną możliwość wykonania nałożonego na niego obowiązku. Wskazuje na to stanowisko Sądu Najwyższego i statystyki resortu finansów.

"Z tych danych wynika, że komornicy w przeważającej większości dobrowolnie wykonali obowiązki płatnika podatku od towarów i usług od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy nieruchomości będącej własnością dłużnika" - informuje komunikat.

Wyrok jest ostateczny.

Sygn. akt P 44/07

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK