| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiana Ordynacji dopiero we wrześniu

Zmiana Ordynacji dopiero we wrześniu

Senacka komisja poparła wczoraj rządową propozycję, by nowelizacja Ordynacji podatkowej weszła w życie 1 września, a nie jak wcześniej planowano - 1 lipca.

Wydawało się mało prawdopodobne, aby do 1 lipca prezydent zdążył podpisać przyjętą dwa tygodnie temu przez Sejm nowelizację Ordynacji podatkowej. Zwłaszcza że podczas wczorajszego posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych zgłoszono do niej kilkanaście poprawek. Wśród nich jedna zakłada właśnie przesunięcie terminu wejścia w życie zmian na 1 września. Większość to jednak poprawki doprecyzowujące, przepisy przejściowe lub zmiany w innych ustawach, które nie budzą kontrowersji ani sprzeciwu rządu. Wątpliwości dotyczą jedynie poprawki do przepisu określającego warunki, jakie powinien spełniać bank lub zakład ubezpieczeń, aby mógł udzielać gwarancji lub poręczeń w celu zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Zastrzeżenia senatorów budzi pozostawienie ministrowi finansów możliwości określenia w rozporządzeniu wykazu gwarantów i poręczycieli. Komisja obawia się, że przepis pozostawia ministrowi zbyt dużą uznaniowość w tworzeniu wykazu.

Jak tłumaczył wiceminister finansów Jarosław Neneman, przepis ten jest wzorowany na prawie celnym.

– Listę ustalamy wspólnie z NBP i Związkiem Banków Polskich. Podatnicy mają do dyspozycji wykaz instytucji, które mogą im udzielić gwarancji. Mają pewność, że gwarancja zostanie uznana przez organy skarbowe – argumentował minister.
O kształcie ewentualnej poprawki senatorzy zdecydują po dalszych konsultacjach z resortem finansów.

Marcin Musiał
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK