| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiana Ordynacji dopiero we wrześniu

Zmiana Ordynacji dopiero we wrześniu

Senacka komisja poparła wczoraj rządową propozycję, by nowelizacja Ordynacji podatkowej weszła w życie 1 września, a nie jak wcześniej planowano - 1 lipca.

Wydawało się mało prawdopodobne, aby do 1 lipca prezydent zdążył podpisać przyjętą dwa tygodnie temu przez Sejm nowelizację Ordynacji podatkowej. Zwłaszcza że podczas wczorajszego posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych zgłoszono do niej kilkanaście poprawek. Wśród nich jedna zakłada właśnie przesunięcie terminu wejścia w życie zmian na 1 września. Większość to jednak poprawki doprecyzowujące, przepisy przejściowe lub zmiany w innych ustawach, które nie budzą kontrowersji ani sprzeciwu rządu. Wątpliwości dotyczą jedynie poprawki do przepisu określającego warunki, jakie powinien spełniać bank lub zakład ubezpieczeń, aby mógł udzielać gwarancji lub poręczeń w celu zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Zastrzeżenia senatorów budzi pozostawienie ministrowi finansów możliwości określenia w rozporządzeniu wykazu gwarantów i poręczycieli. Komisja obawia się, że przepis pozostawia ministrowi zbyt dużą uznaniowość w tworzeniu wykazu.

Jak tłumaczył wiceminister finansów Jarosław Neneman, przepis ten jest wzorowany na prawie celnym.

– Listę ustalamy wspólnie z NBP i Związkiem Banków Polskich. Podatnicy mają do dyspozycji wykaz instytucji, które mogą im udzielić gwarancji. Mają pewność, że gwarancja zostanie uznana przez organy skarbowe – argumentował minister.
O kształcie ewentualnej poprawki senatorzy zdecydują po dalszych konsultacjach z resortem finansów.

Marcin Musiał

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK