| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Już za rok ma być uchwalony kataster

Już za rok ma być uchwalony kataster

Już w 2006 r. uchwalona powinna być ustawa zastępująca jednym podatkiem podatek rolny, leśny, od nieruchomości i od spadków. Podatek będziemy płacić od tzw. wartości transakcyjnej nieruchomości, ustalanej przez urzędy skarbowe.

Pełne opodatkowanie nieruchomości od wartości rynkowej nastąpić ma w 2010 r. – poinformowało Ministerstwo Finansów. Już w 2006 r. możemy spodziewać się nowej ustawy, która wprowadzi opodatkowanie nieruchomości uzależnione od ich wartości, a nie jak dotychczas od powierzchni – poinformował Grzegorz Nowecki, dyrektor Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru w Ministerstwie Finansów podczas V Ogólnopolskiego Kongresu Podatkowego Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy. Poinformował on, że już za kilka tygodni zostanie podjętych kilka ważnych decyzji. Szykują się poważne zmiany.
Kilka podatków zastąpionych zostanie jednym podatkiem od nieruchomości, podstawą naliczania którego będzie wartość nieruchomości. Z systemu podatkowego zniknie podatek rolny i leśny. Nie będzie już ustawy o podatku od spadków i darowizn, a co za tym idzie – podatku od spadków. Natomiast podatek od darowizn znaleźć się ma w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozwiązana ma być również kontrowersyjna kwestia opodatkowania rolników.
Nie tylko w Polsce trwa budowa systemu katastralnego. Najbardziej proces ten zaawansowany jest w Czechach – poinformował Grzegorz Nowecki. Podkreślił, że problem wysokich obciążeń, związanych z tym podatkiem w kilku krajach, np. w USA, rozwiązany jest w taki sposób, że podatek ten jest kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym. U nas rozważana będzie również taka możliwość – podkreślił Grzegorz Nowecki. Wówczas zapłacony przez osobę fizyczną podatek od wartości nieruchomości odliczany byłby od jego dochodu przy składaniu zeznania rocznego. Prowadzone są rozważania nad tzw. kwotami wolnymi na wzór ustawy o PIT. Osoby, które nie będą w stanie płacić podatku od nieruchomości, kredytowane będą przez państwo. Taka nieruchomość będzie wówczas obciążona i nowy jej nabywca będzie musiał spłacić zadłużenie.
Pierwszy etap wprowadzania podatku katastralnego nie będzie jeszcze oznaczał opodatkowania nieruchomości według wartości rynkowej. Nie będzie na razie indywidualnych wycen nieruchomości. Pełna wartość katastralna grozi nam dopiero około 2010 r. Najważniejsza jest podstawa opodatkowania i stawka. Jednak w tej sprawie nie zapadły jeszcze decyzje. Pierwszy etap oznacza opodatkowanie od tzw. wartości transakcyjnej. Wartość ta ma być ustalana na podstawie danych posiadanych przez urzędy skarbowe, wynikających z umów kupna-sprzedaży z danych rejonów.
Wiesława Moczydłowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK