| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zaokrąglenia ocenione pozytywnie

Zaokrąglenia ocenione pozytywnie

Zmiana Ordynacji podatkowej w zakresie zaokrąglania podatków z dotychczasowych zasad zaokrąglania do pełnych dziesiątek groszy na zaokrąglanie do pełnych złotych została oceniona pozytywnie przez pracowników urzędów skarbowych.

Z informacji, jakie otrzymaliśmy od Moniki Kopieckiej, rzecznika prasowego Izby Skarbowej w Gdańsku, wynika, że poprzednie zasady nie utrudniały procedur wyliczania podatków z uwagi na stosowane programy komputerowe. Jednak były uciążliwe zarówno dla pracowników urzędów, jak i podatników ręcznie wykonujących dopłaty czy zwroty.

– Często pracownicy urzędów skarbowych spotykali się z niezadowoleniem podatników z uwagi na konieczność dopłaty w wysokości np. 10 groszy, podczas gdy koszt przejazdu do urzędu kilkakrotnie przekraczał tę kwotę. Spotykano się nawet z przypadkami wkładania do kopert monet w wysokości takiej kwoty. Również uciążliwe były zwroty nadpłat w podobnych wysokościach, a nie zawsze istniała możliwość przeksięgowania nadpłat na zobowiązania w innych podatkach – powiedziała Monika Kopiecka.

Najbardziej widoczna zmiana przepisów będzie w zakresie PIT. Zamiast dotychczasowego zaokrąglania do pełnych dziesiątek groszy, podatek będziemy zaokrąglać do pełnych złotych. Oznacza to ujednolicenie zasad zaokrąglania. Te same reguły będą bowiem dotyczyć zarówno podatku, jak i podstawy opodatkowania.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK