| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dzięki ulgom niektórzy podatnicy zapłacą mniej fiskusowi

Dzięki ulgom niektórzy podatnicy zapłacą mniej fiskusowi

Dzięki przysługującym ulgom i zwolnieniom niektórzy podatnicy mogą mniej zapłacić fiskusowi z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Z prawa do obniżenia podatku skorzystają m.in. inwalidzi, osoby wychowujące dzieci, czy korzystające z internetu.

Mimo zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów oszczędności, w tym roku nadal możemy korzystać z kilku odliczeń - odnoszących się zarówno do dochodu, jak i podatku.

Rzeczniczka prasowa administracji podatkowej Wiesława Dróżdż poinformowała, że podatnicy najczęściej korzystają z ulgi na dzieci (tzw. prorodzinnej) i ulgi na internet. - Zazwyczaj nie mają problemu z rozliczaniem ulg. Świadomość przepisów podatkowych w tym przypadku jest duża - ocenia Dróżdż.

Od dochodu odlicza się przede wszystkim składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Poza tym osobom, które rozliczają się na zasadach ogólnych - według skali podatkowej - przysługuje kilka dodatkowych preferencji.

Niepełnosprawni oraz podatnicy utrzymujący inwalidów, których dochód nie przekroczył 9 tys. 120 zł, mają prawo do tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Umożliwia ona pomniejszenie dochodu o wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne.

W odniesieniu do niektórych wydatków przewidziano jednak limit odliczenia w wysokości 2280 zł. Dotyczy to np. wydatków poniesionych na opłacenie przewodników osób niewidomych z I albo II grupy inwalidztwa. Limitowane są też wydatki na utrzymanie przez inwalidów psa asystującego czy samochodu osobowego. W przypadku zakupu leków odliczyć można koszty w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu a kwotą 100 zł.

Bez limitu do ulgi można natomiast wliczyć np. wydatki osób niepełnosprawnych lub osób ich utrzymujących na adaptację i wyposażenie mieszkań czy budynków mieszkalnych, przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, zakup i naprawę sprzętu rehabilitacyjnego czy sprzętów ułatwiających wykonywanie czynności życiowych (z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego).

- Należy pamiętać, że na podatniku ciąży obowiązek udokumentowania wydatków uprawniających do odliczeń. Dowodem poniesionych kosztów jest faktura, rachunek, jak też potwierdzenie przelewu bankowego - zaznacza MF.

Odliczeniu od dochodu podlegają także wydatki na internet (ulga internetowa). W tym przypadku dochód można obniżyć o kwotę maksymalnie 760 zł - wydatki muszą być jednak udokumentowane fakturami. Resort finansów zapewnia, że dowodem na poniesienie wydatków będą także elektroniczne faktury, czy tzw. ekofaktury udostępniane abonentom przez operatorów telekomunikacyjnych na swoich stronach internetowych.

Odliczyć od dochodu można też darowizny przekazane na cele pożytku publicznego, czy kultu religijnego (nie więcej jednak niż 6 proc. dochodu), z ulgi mogą także skorzystać honorowi krwiodawcy (oddaną krew traktuje się jak darowiznę o określonej wartości).

Odliczeniu od dochodu podlegają także darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Co prawda ulga ta nie jest limitowana, ale darczyńca musi posiadać pokwitowanie odbioru darowizny, a w ciągu dwóch lat od jej przekazania sprawozdanie z jej przeznaczenia.

Natomiast od podatku odliczane są przede wszystkim składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Rodziny z dziećmi z pewnością skorzystają z możliwości obniżenia podatku dzięki tzw. uldze prorodzinnej. Odliczyć można 92,67 zł za każdy miesiąc kalendarzowy wychowywania dziecka, czyli w sumie 1112,04 zł od dziecka. Odliczenie dotyczy obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim.

Zarówno w przypadku ulg odnoszących się do dochodu, jak i podatku, nadal można korzystać z odliczeń na zasadzie tzw. praw nabytych. Chodzi na przykład o tzw. ulgę odsetkową (odliczaną od dochodu), czy ulgę związaną z wydatkami na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK