| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uproszczenie zasad ustalania różnic kursowych

Uproszczenie zasad ustalania różnic kursowych

Najnowsza nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych wprowadza zasadę, że przy ustalaniu różnic kursowych w przypadku otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań oraz sprzedaży lub kupna walut obcych uwzględniane mają być ich kursy faktycznie zastosowane.

Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma przede wszystkim wyeliminować niejasności interpretacyjne, jakie pojawiły się w związku ze stosowaniem obowiązujących przepisów, i uporządkować regulacje.

Zmiany służą też uproszczeniu podatkowych zasad ustalania różnic kursowych i ich ujednoliceniu z zasadami przewidzianymi na gruncie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Przewidziano więc, że przy ustalaniu różnic kursowych należy uwzględniać kursy faktycznie zastosowane w przypadku otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań oraz sprzedaży lub kupna walut obcych. W pozostałych przypadkach, a także jeśli nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono nowe zasady dotyczące zmiany rachunkowej metody ustalania różnic kursowych, jeśli przed połączeniem lub podziałem podatnicy stosowali metodę rachunkową. Podatnicy mają mianowicie prawo wyboru metody ustalania różnic kursowych - metodę podatkową (na podstawie przepisów podatkowych) albo metodę rachunkową (na podstawie ustawy o rachunkowości). Jak dotąd podmiot, który wybrał metodę rachunkową, ma obowiązek jej stosowania przez okres co najmniej 3 lat. Po nowelizacji przepisów w sytuacji połączenia czy podziału podmiotów, jeśli podmiot przejmowany lub dzielony stosował metodę rachunkową, to nowo powstały podmiot ma prawo do rezygnacji z tej metody, niezależnie od upływu czasu jej stosowania. W takim przypadku podatnik ma obowiązek powiadomienia o rezygnacji właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w terminie 30 dni od daty dokonanego połączenia lub podziału.

Ustawa nowelizująca wchodzi generalnie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

Ponadto znów objęto zwolnieniem od podatku dochodowego od osób prawnych - ze skutkiem od 1 stycznia 2010 r. - Fundusz Rezerwy Demograficznej.

oprac. Anna Jeleńska, konsultant podatkowy

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK