| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Belgia może razem z Francją i Niemcami zharmonizować podatek CIT

Belgia może razem z Francją i Niemcami zharmonizować podatek CIT

Belgia wraz z Beneluksem powinny razem z Francją i Niemcami zharmonizować podatek od przedsiębiorstw - uważa minister finansów Belgii Didier Reynders. Przekonuje, że odpowiedzią na kryzys musi być głębsza integracja europejska, co oznacza więcej federalizmu.

W wywiadzie dla dziennika "Le Soir" Reynders przekonuje, że obecny kryzys zadłużenia w strefie euro, a także perturbacje na giełdach udowodnił, że UE nie uniknie większej integracji gospodarczo-fiskalnej. Opowiedział się m.in. za pomysłem utworzenia stanowiska europejskiego ministra ds. finansowych oraz euroobligacjami.

- Jeśli niektóre kraje same nie podejmują koniecznych decyzji budżetowych, to niezbędna będzie unijna instytucja, np. minister finansów, która będzie narzucać środki. To oznacza więcej federalizmu i utratę pewnej suwerenności, ale to cena do zapłaty, by mieć więcej solidarności. Solidarności, która będzie też oznaczać emisje wspólnych obligacji: euroobligacji - powiedział Reynders.

Minister finansów przekonuje, że za integracją budżetową powinna iść integracja podatkowa. Entuzjastycznie odniósł się do zapowiedzianej w połowie sierpnia przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego harmonizacji podatku od przedsiębiorstw w obu krajach. - Dlaczego Beneluks miałby nie przyłączyć się do tej inicjatywy? Jeśli pięciu z sześciu krajów założycielskich Unii Europejskiej uda się zharmonizować podatek od przedsiębiorstw, to będzie coś! - powiedział.

Merkel i Sarkozy zapowiedzieli, że chcą, by od 2013 roku we Francji i w Niemczech obowiązywała jednolita stawka podatku CIT. Oba kraje od dawna dążą też do zbliżania podatku CIT w całej UE, by skończyć z - ich zdaniem nieuczciwą - konkurencją podatkową. Jest to jednak znacznie trudniejsze, bo zgodnie z obowiązującym traktatem w kwestiach podatkowych obowiązuje jednomyślność. Przykładem jest Irlandia, która odmawiała zgody na postulaty Francji i Niemiec, by podwyższyć irlandzki podatek od przedsiębiorstw CIT, wynoszący tylko 12,5 proc.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »