| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej z CIT, mniej z akcyzy

Więcej z CIT, mniej z akcyzy

Rząd szacuje, że w 2005 r. wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych będą wyższe, niż zakładano w ustawie budżetowej. Niższe natomiast, niż planowano, budżet uzyska z akcyzy.

Jak podkreślono w rządowym dokumencie „Założenia projektu budżetu państwa na rok 2006”, należy spodziewać się, że wpływy z podatku od towarów i usług oraz podatku od osób fizycznych w 2005 r. zostaną osiągnięte w wysokości zapisanej w ustawie budżetowej. Jeżeli chodzi o wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych, to prognozowane są w kwocie wyższej niż zakładano w ustawie budżetowej. Do spodziewanego przekroczenia w br. planu dochodów z tego tytułu przyczyniają się – zdaniem rządu – dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz wysokie, dodatnie saldo rozliczenia podatku za 2004 r.

Niższe natomiast, niż pierwotnie planowano w ustawie budżetowej na 2005 r., będą dochody z tytułu podatku akcyzowego. Jest to głównie spowodowane brakiem założonej podwyżki akcyzy na lekki olej opałowy oraz na gaz LPG niesłużący do tankowania pojazdów. Niższe natomiast będą dochody budżetu państwa, m.in. z cła. Jak podkreślono w rządowym dokumencie, prognozę dochodów na 2005 r. sporządzono, uwzględniając aktualny scenariusz makroekonomiczny oraz wstępne dane o wykonaniu dochodów w pierwszych pięciu miesiącach br.

Przewidywane wykonanie dochodów w 2005 r. uwzględnia niższy od pierwotnie zakładanego wzrost gospodarczy i niższy wskaźnik inflacji. Mimo obniżenia prognozy wymienionych wskaźników makroekonomicznych, dotychczasowa realizacja tegorocznych dochodów wskazuje, że dochody budżetu państwa w 2005 r. ukształtują się na poziomie o około 1,5 mld zł wyższym od prognozowanego w ustawie budżetowej.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK