| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Internetowy wyciąg dowodem księgowym

Internetowy wyciąg dowodem księgowym

Przesyłane elektronicznie, a następnie drukowane wyciągi bankowe dokumentujące poniesienie opłat bankowych mogą być uznane za dowód księgowy, jeśli spełnią określone kryteria.

Powstały wątpliwości, czy wyciąg bankowy przekazany drogą elektroniczną może być uznany za dowód księgowy w myśl zarówno przepisów podatkowych, jak i prawa bilansowego. W kwestii tej wypowiedział się jeden z urzędów skarbowych. Stwierdził on, że z punktu widzenia prawa podatkowego, aby odliczyć koszty od przychodów przy ustalaniu dochodów do opodatkowania, koszty te muszą spełniać również kryterium formalne, a więc zostać prawidłowo udokumentowane. Ustawy o podatku dochodowym określają tylko w sposób pośredni zasady i sposoby dokumentowania wydatków.

Przykładowo art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr, 54, poz. 654 z późn. zm.) odnosi się do ewidencji rachunkowej i ewidencji środków trwałych. Przepis ten w powiązaniu z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) oznacza, że tylko prawidłowo prowadzone księgi rachunkowe mogą być uznane za dowód poniesienia kosztów i uzyskania przychodów.

Odwołanie się w przepisach podatkowych do ustawy o rachunkowości wskazuje, że transakcje powinny być udokumentowane w sposób określony w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości, określający, co powinien zawierać prawidłowy dowód księgowy.

Zgodnie jednak z art. 21 ust. 1a ustawy, można zaniechać zamieszczania na dowodzie pewnych danych, jeśli wynikają one z techniki dokumentowania. Jak stwierdzono w piśmie, poświadczenie transakcji dowodem niespełniającym tych wymogów musi spełniać dodatkowe kryteria. Zdarzenie takie powinno zostać udokumentowane dodatkowym dowodem zastępczym, w którym zostaną uzupełnione brakujące elementy. Podatnik ponadto powinien mieć możliwość potwierdzenia transakcji przez kontrahenta oraz musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między wydatkiem a uzyskanym przychodem.

Przesyłane drogą elektroniczną, a następnie drukowane wyciągi bankowe, spełniające więc opisane warunki, dokumentujące poniesienie opłat bankowych, mogą być uznane za dowód księgowy.

Wiesława Moczydłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK