| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w Ordynacji od września

Zmiany w Ordynacji od września

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła wczoraj wszystkie zaproponowane przez Senat poprawki do nowelizacji Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że nowe przepisy wejdą w życie 1 września br.

Przy okazji nowelizacji Ordynacji podatkowej komisja jednogłośnie przyjęła poprawkę w ustawie o PIT rozwiewającą wątpliwości związane z odliczeniami darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych i przekazaniem 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Obecne przepisy pozostawiają zbyt szerokie pole do interpretacji. Niektórzy eksperci podatkowi są zdania, że w przypadku gdy kościelna osoba prawna ma status organizacji pożytku publicznego, jedna wpłata może zostać odliczona dwa razy (szerzej patrz „GP” z 15 i 21 czerwca br.).
Komisja przychyliła się do propozycji Senatu, by z ustaw o podatkach dochodowych wykreślić przepisy odsuwające wejście w życie postanowienia dyrektywy UE o opodatkowaniu dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek. Długo nie było wiadomo, czy dyrektywa ustalająca jeden system opodatkowania dochodów osób fizycznych uzyskiwanych z oszczędności otrzymywanych w państwach UE i terytoriach zależnych Wielkiej Brytanii i Holandii będzie mogą wejść w życie 1 lipca br., tak jak planowano. Sejm zmienił więc odpowiednie przepisy, wprowadzając odroczenie wejścia w życie wspólnego prawa unijnego. Pod koniec maja okazało się jednak, że wszystkie państwa UE będą w stanie stosować dyrektywę od 1 lipca. Konieczna była zatem rezygnacja z „odroczenia”.
Inna senacka poprawka przyjęta wczoraj przez komisję dotyczy obowiązków informacyjnych banków wobec ministra finansów. Banki będą mogły informować resort o założonych i likwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej za pośrednictwem Związku Banków Polskich.
W wersji zaproponowanej przez rząd i przyjętej przez Sejm planowano, że zmiany w Ordynacji podatkowej zaczną obowiązywać 1 lipca br. Z powodu przedłużających się prac legislacyjnych okazało się, że terminu tego nie uda się dotrzymać. Senat zmienił dzień wejścia w życie ustawy na 1 września br. i wprowadził do niej niezbędne przepisy przejściowe.
Niewykluczone, że za tydzień na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się głosowanie senackich poprawek.
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »