| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kolejny krok w zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

Kolejny krok w zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

Amerykanie coraz skrupulatniej weryfikują, czy produkty importowane do USA pochodzą od firm korzystających z legalnego oprogramowania. Czy polscy eksporterzy zyskają na nowych regulacjach, które weszły w życie w USA?

Nowe akty prawne, które w 2011 roku weszły w życie w stanach Waszyngton i Luizjana, rozpoczęły nowy etap w zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w eksporcie do USA. Dużym echem odbiło się wszczęcie postępowania przeciwko tajlandzkiej firmie przetwórczej eksportującej swoje wyroby do Stanów Zjednoczonych. Korzystanie przez nią z nielegalnego oprogramowania zostało uznane za czyn nieuczciwej konkurencji, gdyż obniżyło jej koszty związane z planowaniem procesu produkcyjnego. Firma zyskała tym samym przewagę w stosunku do konkurencyjnych przedsiębiorstw, które projektują i produkują swoje wyroby z wykorzystaniem legalnych narzędzi informatycznych.

Przeciwdziałanie wykorzystywaniu nielegalnego oprogramowania, postrzeganemu jako czyn nielegalnej konkurencji, skupiło na sobie międzynarodową uwagę w listopadzie 2011 roku, kiedy to sprawa została poruszona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Prokuratorów Generalnych. W swoim oficjalnym liście prokuratorzy poprosili wówczas Federalną Komisję Handlu, aby wykorzystała swoje możliwości w celu przeciwdziałała nieuczciwym praktykom rynkowym wynikającym z korzystania z nielegalnego oprogramowania.

Polskie firmy coraz częściej zdolne są do efektywnego konkurowania na rynkach międzynarodowych. Niestety skala wykorzystywania nielegalnego oprogramowania w małych i średnich firmach jest nadal znaczna. Business Software Alliance szacuje straty spowodowane kradzieżą oprogramowania w Polsce na ponad 618 mln dolarów. Bardzo dobrze należy więc oceniać upowszechnianie się rozwiązań służących właściwemu zarządzaniu oprogramowaniem w przedsiębiorstwach. Korzystanie z legalnego oprogramowania dodatkowo może wzmocnić reputację polskich eksporterów i ich szanse na skuteczne konkurowanie na globalnym rynku.

Jerzy Samborski - międzynarodowy ekspert ds. małych i średnich przedsiębiorstw. Prezes Europejskiej Unii Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Klasy Średniej UNICORN realizującej obecnie program „Przedsiębiorco, Eksportuj!”. Jego celem jest  przybliżenie polskim przedsiębiorcom korzyści, jakie odnieść mogą z wejściem na rynki międzynarodowe. Dodatkowe informacje na temat programu dostępne są na stronach www.unicorn-sme.org oraz www.eksportujlegalnie.pl

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK