| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odpis od podatku zamiast Funduszu Kościelnego

Odpis od podatku zamiast Funduszu Kościelnego

Od stycznia 2014 roku wierni będą mogli dobrowolnie przekazać 0,5 procent podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Odpis od podatku ma zastąpić Fundusz Kościelny.

- Biskupi podczas wtorkowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zaakceptowali decyzję w sprawie wysokości odpisu podatkowego na Kościół - poinformował kard. Kazimierz Nycz. - Podjęta przez Episkopat decyzja, musi być jeszcze zaakceptowana przez stronę rządową - zaznaczył duchowny.

Kardynał przypomniał, że dobrowolny odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe w wysokości 0,5 proc. zakłada roboczy kompromis, który 21 lutego zawarły zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny. Początkowo rząd proponował, by odpis wynosił 0,3 proc., nie zgodził się na to Episkopat.

Od 2014 r. będzie można odpisać 0,5 proc. podatku na Kościół

Węgiel do ogrzania kościoła jest z akcyzą, a klasztoru - bez

W porozumieniu - jak zaznaczył metropolita warszawski - przewidziano też trzyletni okres przejściowy, w którym rząd wyrównywałby ewentualną różnicę między kwotą uzyskaną przez Kościół z odpisu, a tą, którą otrzymywał z Funduszu Kościelnego. Początkowo okres ten miał wynosić cztery lata.

Kard. Nycz liczy na to, że wysokość odpisu będzie równa wysokości kwoty z Funduszu Kościelnego, czyli 90 mln zł. - Pieniądze z funduszu szły m.in. na działalność charytatywną i edukacyjną - podkreślił kardynał. Ponadto finansowano z tej puli ubezpieczenia sióstr klauzurowych i misjonarzy, także misjonarzy świeckich. Kardynał zaznaczył, że odpis nie jest nowym sposobem finansowania Kościoła. Nadal podstawową formą będzie taca.

- Biskupi są tu zgodni - chodzi o to, by świeccy mieli świadomość, że są częścią wspólnoty Kościoła. W tych krajach, gdzie finansowanie przejęło państwo, takiej więzi między duchownymi a świeckimi już nie ma - przekonywał kardynał Nycz.

PIT 2012 - Pobierz Program PIT

Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK