| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot VAT zawartego w materiałach budowlanych

Zwrot VAT zawartego w materiałach budowlanych

Jest szansa na zwrot inwestorom indywidualnym części VAT od zakupionych materiałów budowlanych. Warunek: poselskie propozycje uszczelnienia systemu muszą usatysfakcjonować rząd.

Jeżeli decyzja o zwrocie nie zostanie wydana w odpowiednim terminie, podatnikowi będą przysługiwać odsetki, ale liczone nie do dnia wypłaty pieniędzy – jak wcześniej proponowano – tylko wydania decyzji. Poselska poprawka zakłada także zmianę w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, która z zasady zakazuje prowadzenia u podatnika więcej niż jednej kontroli w tym samym czasie. Reguła ta nie będzie jednak dotyczyć kontroli związanych ze zwrotem osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2006 r., ale odliczeniu ma podlegać VAT z faktur wystawionych po 1 maja 2004 r. do końca 2007 r.

Nie wiadomo, jak ustosunkuje się do poselskich propozycji Ministerstwo Finansów, które jeszcze przedwczoraj miało ponad 80 uwag do ustawy. – Poprawki zmierzają do uszczelniania systemu zwrotu VAT. Były omawiane z resortem finansów, ale ostatecznej wersji zaproponowanej przez posłów jeszcze nie widziałem – powiedział „GP” wiceminister finansów Stanisław Stec.

– W pewnym zakresie uwzględniliśmy wszystkie uwagi Ministerstwa Finansów. Za wyjątkiem jednej. Resort nie chciał przyznać prawa do zwrotu osobom, które wcześniej korzystały z ulg. Na to nie mogliśmy się zgodzić – tłumaczy poseł Zbigniew Janowski.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK