| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot VAT zawartego w materiałach budowlanych

Zwrot VAT zawartego w materiałach budowlanych

Jest szansa na zwrot inwestorom indywidualnym części VAT od zakupionych materiałów budowlanych. Warunek: poselskie propozycje uszczelnienia systemu muszą usatysfakcjonować rząd.

Jeżeli decyzja o zwrocie nie zostanie wydana w odpowiednim terminie, podatnikowi będą przysługiwać odsetki, ale liczone nie do dnia wypłaty pieniędzy – jak wcześniej proponowano – tylko wydania decyzji. Poselska poprawka zakłada także zmianę w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, która z zasady zakazuje prowadzenia u podatnika więcej niż jednej kontroli w tym samym czasie. Reguła ta nie będzie jednak dotyczyć kontroli związanych ze zwrotem osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2006 r., ale odliczeniu ma podlegać VAT z faktur wystawionych po 1 maja 2004 r. do końca 2007 r.

Nie wiadomo, jak ustosunkuje się do poselskich propozycji Ministerstwo Finansów, które jeszcze przedwczoraj miało ponad 80 uwag do ustawy. – Poprawki zmierzają do uszczelniania systemu zwrotu VAT. Były omawiane z resortem finansów, ale ostatecznej wersji zaproponowanej przez posłów jeszcze nie widziałem – powiedział „GP” wiceminister finansów Stanisław Stec.

– W pewnym zakresie uwzględniliśmy wszystkie uwagi Ministerstwa Finansów. Za wyjątkiem jednej. Resort nie chciał przyznać prawa do zwrotu osobom, które wcześniej korzystały z ulg. Na to nie mogliśmy się zgodzić – tłumaczy poseł Zbigniew Janowski.

Marcin Musiał
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK