| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd ciągle sprzeciwia się zwracaniu VAT

Rząd ciągle sprzeciwia się zwracaniu VAT

Marszałek Włodzimierz Cimoszewicz prawdopodobnie zablokuje prace nad ustawą o zwrocie inwestorom indywidualnym VAT na materiały budowlane. Rząd, mimo poselskich poprawek, cały czas nie akceptuje projektu ustawy.

Mimo że sprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nad projektem ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym było gotowe wiele miesięcy temu, do dziś nie może doczekać się drugiego czytania. Ma ona zrekompensować inwestorom indywidualnym podwyżkę VAT na materiały budowlane z 7 proc. na 22 proc., która nastąpiła po 1 maja 2004 r. Marszałek Cimoszewicz, od którego zależy porządek obrad Sejmu, nie ukrywa niechęci do zawartych w ustawie rozwiązań. Posłowie zagrozili marszałkowi wnioskiem o odwołanie, jeśli nie wniesie projektu na posiedzenie. W końcu Włodzimierz Cimoszewicz obiecał skierować go do drugiego czytania, ale pod warunkiem przygotowania poprawek ograniczających wydatki państwa i uszczelniających system zwrotu VAT, które zaakceptuje rząd (patrz „GP” z 30 czerwca br.). Posłowie poprawki opracowali. Jak dowiedzieliśmy się wczoraj w Ministerstwie Finansów, niewiele to zmieniło – rząd nadal nie akceptuje ustawy. To może oznaczać, że marszałek W. Cimoszewicz zablokuje prace nad nią.
– Poprawki idą w dobrym kierunku, jednak projekt jest cały czas niespójny i bardzo kosztowny i rodzi olbrzymie obciążenia dla aparatu skarbowego. W ciągu trzech lat ustawa kosztowałaby budżet 3-4 mld złotych. Nie jesteśmy w stanie oszacować rozwoju szarej strefy związanej z produkcją faktur, które byłyby podstawą zwrotu VAT. Przekażemy tę opinię marszałkowi Sejmu – powiedział wczoraj „GP” wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Jeśli zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami W. Cimoszewicz wstrzyma prace nad ustawą, projekt trafi do kosza. Opracowaniem nowej koncepcji zwrotu VAT będzie musiał się zająć Sejm przyszłej kadencji.
Tymczasem brak rekompensat inwestorom indywidualnym podwyżek VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych jest jednym z czynników hamujących rozwój budownictwa jednorodzinnego. Z danych GUS wynika, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku rozpoczęto o 38 proc. mniej inwestycji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a liczba pozwoleń na budowę spadła o 9 proc.
Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK